Sponsorlu Bağlantılar

Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Doğuştan sahip olduğumuz göz merceği zamanla ışık geçirgenliğini kaybettiği için görme bozukluğu meydana gelir. Günümüzde bu sorunu gidermek amacıyla akıllı lens uygulaması tercih edilir. Bu nedenle işleminin gerçekleşebilmesi için hastanın göz sağlığının istenilen düzeyde olması gerekir. Özellikle retina ve sarı nokta hastalığı olan hastalara akıllı lens uygulanmaz. Akıllı lens fiyatları firmadan firmaya değişkenlik gösterir.

Akıllı lens kullanmak isteyen adayların öncelikle göz hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir. Verilen karar doğrultusunda ihtiyaca uygun lensler kullanılır. Akıllı lens fiyatları hastanın ihtiyacı doğrultusunda kullanılan merceğin kalitesine göre değişir.

Akıllı Lens Fiyatları

Teknolojik gelişmeler doğrultusunda günümüzde kullanılan akıllı lensler çeşitli özelliklere ve donanımlara sahiptir. Farklı şekilde tasarlanan lenslerin fiyatları da değişir. Bu nedenle akıllı lens fiyatları ve özellikleri hakkında araştırma yaparak fikir sahibi olmakta büyük yarar bulunur.

Bulanık Sisli Görme

Bulanık görme kişinin yaşam kalitesini düşüren ve detayları görmesini engelleyen ciddi bir göz problemidir. Keskin, net görüş alanını daraltan bulanık görme özellikle miyop ve astigmat hastalarında yaygın bir şekilde görülür. Yakını ve uzağı bulanık görme durumlarında sağlıklı bir görme sağlanmaz. Erken dönemde tespit edilen

Bulanık görme sorunları ve göz damlası ile düzeltilir. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde cerrahi müdahale kaçınılmaz olur. Bulanık görme göz hastalıkları ile yakından bağlantılı olsa da vücutla ilgili meydana gelen herhangi bir hastalığın da habercisi olabilir. Dolayısıyla ani travma, kaza sonrası yaşanabileceği gibi beyin tümörü ile ilgili de bulanık görme meydana gelebilir.

Bulanık Görme Hangi Durumlarda Yapılır?

Bulanık, sisli ve buğulu görme kişinin görme keskinliğini azaltarak odaklanmasını zorlaştırır. Bulanık görme şu durumlarda ortaya çıkar:

  • Retina dekolmanı
  • Makula dejenerasyonu
  • Görme hastalıkları (miyop, astigmat)
  • Yaşa bağlı olarak göz merceğinin saydamlığını yitirmesi
  • Katarakt
  • Göz tansiyonu, iltihabı ve tembelliği
  • Göz damarlarının tıkanık olması

Bulanık Görme Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bulanık görme belirtilerinin baş göstermesi ile beraber hastaların hemen uzman desteği alması gerekir. Yapılan göz taraması ve muayenesi ile Bulanık görme ve nedeni ortaya çıkar. Uygulanan tedavi yöntemleri içerisinde göz damlası, gözlük kullanımı ve lens bulunuyor. Bunun dışında lasik olarak adlandırılan göz çizdirme tekniği de kullanılır. Tedavi edilmeyen bulanık görme durumları ilerleyen süreçlerde tehdit edici bir hal alabilir.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Görme işlevini yerine getiren göz merceği zamanla saydamlığını kaybeder. Matlaşan mercekte kesiklik başlar ve bu durumda katarakt oluşur. Görmeyi olumsuz etkileyen katarakt, ameliyatla iyileştirilir. Katarakt ameliyatı fiyatları hakkında fikir sahibi olunması gerekir.

Katarakt problemi yaşayan hastalarda yapılan cerrahi müdahale ihtiyaç doğrultusunda gerçekleşir. Öncelikle hastanın yaşına ve kataraktın boyutuna bakılır. Kataraktın kötüleşmesi ile beraber katarakt ameliyatı uygulanır. Yapılan cerrahi müdahale ile istenilen net görme açısı elde edilir. Katarakt ameliyatı olacak kişilerin katarakt ameliyatı fiyatları konusunda bilgi almak için uzman doktor ile görüşmeleri gerekir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt ameliyatına yapılan göz muayenesi sırasında karar verilir. Öncelikle göze atılan anestezik damla ile hastanın ağrı hissetmesi önlenir. Ardından kornea yekesi atılır ve burada saydamlığını yitiren lens çıkarılır. Gözün arka kısmı olan bu alanda tüm işlemler tamamlandıktan sonra hazırlanan yapay mercek göz bebeğinin arka kısmına kontrollü bir şekilde yerleştirilir.

Ameliyat tamamlandıktan sonra göz sağlığını korumak amacıyla koruyucu maddeler kullanılır. Bunun dışında hasta 2-3 hafta içerisinde sağlığına kavuşur. Dolayısı ile katarakt ameliyatı fiyatları tercih edilen kliniğe ve doktorun tecrübesine göre değişir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu