Gündem

Akın: “U harfi metronun değil, iktidarın çelişkili politikalarının simgesi”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, gündeme dair açıklamalarda bulundu.  Akın, yağtığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kamuoyunda tartışma yaratan Gayrettepe İstanbul Havalimanı metro hattında “M” yerine “U” harfinin kullanılması kararını “yolcu erişim kolaylığını sağlamak için” alındığını ifade etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; “AK Parti iktidarı 2019 yerel seçimindeki yenilgiyi hala hazmedemedi. Tüm dünyada metronunevrensel simgesi olarak kabul edilen ‘M’ yerine ‘U’ harfinin kullanılması bunun göstergesidir. İktidar ‘U’harfini metro hatları için değil, kendi çelişkili politikalarının simgesi olarak kullanmalı” açıklamasında bulundu.

İstanbul’da metro istasyonlarının simgesi olarak M harfi kullanılırken; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı süren Gayrettepe-Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı metro hattında kullanılacak istasyon simgesinin U harfi olması kamuoyunda tartışma yaratmıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, konuyu TBMM gündemine taşıyarak neden “U” harfinin tercih edildiğini ve söz konusu kararla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin görüşünün alınıp alınmadığını sormuştu.

KARAKTERİSTİKLERİNE GÖRE FARKLI HARF OLUYORMUŞ!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlutarafından verilen yanıtta; dünyada olduğu gibi Türkiye’de raylı sistem hatlarının karakteristiklerine göre farklı harflerle adlandırıldığını kaydetti. Metro hattında “U” harfinin kullanılması tramvay ve füniküler hatlardan örnekler vererek savunan Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“İstanbul metro istasyonlarında genellikle ‘M’ logusukullanılmakta iken, Gebze-Halkalı Banliyö hattında ‘Marmaray’ logosu kullanılmaktadır. Yine İstanbul’da tramvay için ‘T’, füniküler sistem için ‘F’ sembolü yolcunun ilgili hattı ayırt etmesini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca Ankara’da metro hatları ‘M’ harfi ile sembollenirken, diğer bir metro tipi olan ve adı Ankarayolan raylı sistemin sembolü ‘A’ harfidir.”

YOLCU ERİŞİM KOLAYLIĞI SAĞLAMAK İÇİN KARAR VERİLMİŞ

Bakan Karaismailoğlu, bu kapsamda yapımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı uhdesinde gerçekleştirilen havalimanına giden metro projelerinde yolcu erişim kolaylığını sağlamak açısından ulaştırmanın simgesi olan “U” harfinin kullanılmasının kararlaştırdığını ifade etti. 

‘U’ HARFİ İKTİDARIN ÇELİŞKİLİ POLİTİKALARININ SİMGESİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, dünyada metro hatlarının evrensel simgesinin M harfi olmasına karşın, U harfinin kullanılmasının mantıksız olacağına işaret etti. CHP’li Akın, şunları dile getirdi: 

“AK Parti iktidarının İstanbul’daki 2019 seçimlerini hala hazmedemiyor. Milyonlarca vatandaşın kullandığı metrohatlarında kullanılan evrensel simge yerine ‘U’ harfinin tercih edilmesi de bunun göstergesidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin görüşü ve önerisi dikkate alınmadan yeni yapılan bir hatta harf değişikliği yapılamaz. Üstelik Ulaştırma Bakanlığı, metro hatlarında ‘U’ harfinin kullanılmasını savunurken; bu durumu tramvay ve füniküler hatlarıyla karşılaştırıp vatandaşın aklıyla adeta alay ediyor. AK Parti iktidarı ‘U’ harfini kullanmak istiyorsa kendi çelişkili politikalarını simgesi olarak kullanabilir.”

Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu