Gündem

Asya borsaları geriledi

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
09:00 GBP GSYİH (Aylık)   0,80%
09:00 GBP Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık)   6,60%
10:00 TRY Cari Hesap (USD) (Şub ) -5,50B -7,11B
10:00 TRY İşsizlik Oranı (Aylık) (Şub )   11,40%
16:30 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması    
19:40 USD Chicago Fed Başkanı Evans’ın Konuşması    

 

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları geriledi”

Enflasyon riski ve sıkılaşan para politikalarıyla birlikte risk iştahında düşüş yaşanırken, Asya borsaları ve ABD endeks vadelileri gerileme eğilimi gösterdi. Japonya’da endeksi 1%’e yakın kayıp yaşarken, Hong Kong’da 2,4%, Çin’de 1,75% civarında düşüşler izlendi. ABD endeks vadelileri 0,7% – 0,8% arasında kayıplar yaşadı. Öte yandan ABD 10 yıllık tahvil faizi 2,77%’yi gördü.

Fed’e ilişkin agresif sıkılaşma beklentileri, küresel çapta artan yüksek enflasyon riski, Çin’de katı karantina önlemlerine rağmen vaka sayısındaki artış ile bunun talebi zayıflatıcı etkisi, diğer tarafta Ukrayna’da devam eden savaş piyasaları tedirgin etmeye devam ediyor.

Benzer sebepler ve özellikle Çin etkisi nedeniyle petrol fiyatları haftaya düşüşle başladı.

Çin’de bu başlıklara ek olarak teknoloji şirketlerinin monopol hale gelmesiyle mücadele için üzerinde çalışılan kanunlar teknoloji şirketleri üzerinde baskı oluşturuyor.

EURO BÖLGESİ

“Fransa’da seçim ikinci tura kaldı”

Fransa’da dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıkların neredeyse tamamı sayıldı. Sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Marine Le Pen ikinci turda sandıkta tekrar karşılaşacak. Şu ana kadar açılan sandıklara göre Macron oyların 27,6%’sını, Le Pen 23,4%’ünü aldı.

ÇİN

“Enflasyon 3 ayın zirvesinde”

Çin’de enflasyon Mart ayında 0,9%’dan 1,5%’e çıktı. Üretici fiyat endeksi ise aynı dönemde yıllık bazda 8,8%’den 8,3%’e geriledi.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Fed beklentileri ve Çin’de durum”

Fed’in Mayıs ayında 50 baz puan faiz artıracağı beklentisi 80%’in üzerinde bulunuyor. Haziran toplantısında en az 50 baz puan faiz artırma ihtimali ise 88%’in üzerinde. 50 baz puanlık artırımlara Temmuz ayındaki toplantıda devam etmesi de ana senaryo olarak karşımıza çıkıyor. Ancak en azından şimdilik, Temmuz ayından sonraki toplantılarda 25’er baz puanlık faiz artırımları yapacağı öngörülüyor. (Kaynak: Chicago Ticaret Borsası)

Geçtiğimiz hafta bu oranlar büyük değişimler gerçekleştirmemiş olsa da, Banka’nın Mayıs ayı toplantısı ile birlikte bilançonun daraltılmasına da başlayacağı beklentisi etkili olmuştu. Buna göre varlık alımlarının aylık 90 milyar Dolar azaltılma planı olabileceği görülmüştü. Önümüzdeki süreçte enflasyon ve öncü olarak yorumlanan verilerine ilişkin gelişmeler ile bu göstergeyi son dönemde etkisi altına alan savaş başlığı yakından takip edilecek.

İNGİLTERE

“Büyüme verisi açıklanacak”

İngiltere’de hafta ortasında açıklanacak enflasyon verisi öncesi bugün büyüme verisi takip edilecek. Şubay ayına ilişkin büyümenin bir önceki aya oranla 0,2% artmış olması tahmin ediliyor.

ABD

“FOMC üye konuşmaları takip edilecek”

TSİ 16:30’da Atlanta Fed Başkanı Bostic, 19:40’ta ise Chicago Fed Başkanı Evans’ın konuşmaları takip edilecek. İki FOMC üyesinin de bu yıl oy hakkı bulunmuyor. Ancak konuşmalar Fed’in görüşlerine ilişkin ipuçları içereceği için takip edilecek.

ABD – AVRUPA

“Yılın ilk bilanço sezonu başlıyor ”

ABD ve Avrupa’da savaş ve salgının gölgesinde yılın ilk çeyreğine ilişkin bilanço sezonu bu ay başlıyor. 

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu