Gündem

Asya borsaları karışık seyretti

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
16:30 USD Ticaret Dengesi (Ara) -83,00B -80,20B
16:30 CAD Ticaret Dengesi (Ara) 2,03B 3,13B

 

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları karışık seyretti”

Merkez bankalarının sıkılaşmaya hazırlandığı süreçle birlikte risk iştahındaki düşüş piyasaların temkinli seyrine yol açıyor. Asya borsaları Çin endekslerindeki satışlarla birlikte karışık bir seyir izledi.

Japonya’da endeks 0,2% civarında pozitif seyretti. Ancak Hong Kong (-1,55%) ve Çin (-0,9%) endekslerindeki satışlar Asya genelinde karışık bir görünüm oluşmasına yol açtı. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise Cuma günü gerçekleştirdiği yükseliş sonrası çok fazla geri çekilmedi ve 1,938% bölgesinde yoğunlaştı. Bu süreçte ABD vadelilerinde ise oldukça yatay bir seyir takip edildi.

Petrolde yükseliş maratonu ise bu hafta yerini sakin bir düzeltmeye bırakmış görünüyor. İran ile Batı arasındaki nükleer müzakerelerin seyri yön konusunda fark oluşturabilir.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“ABD enflasyonu öncesi gündem sıkılaşma”

Geçtiğimiz hafta öne çıkan İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası’nın sıkılaşmaya başlayabileceği konusundaki tahminler sadece “Batı” konusu olarak görülmüyor. Asya – Pasifik ülkelerinde de benzer gündem fiyatlaması görülüyor. Avustralya ve Yeni Zelanda’da da sıkılaştırıcı politika beklentisi ile birlikte tahvillerde izlenen satışlar getirileri yukarı çekiyor.

Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verisi Fed’in enflasyonla mücadele konusundaki agresifliğini tahmin etmeye çalışmak için önemli bir gösterge olacak. Piyasada Mart ayında 25 baz puanlık faiz artırım beklentisi hala ana senaryoyu oluştursa da, 50 baz puanlık artırım riski de fiyatlamalara ciddi ölçüde dahil olmaya başladı.

 “Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu