Gündem

Asya borsaları yükseldi

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 EUR Almanya Ticaret Dengesi (Ara) 10,4B 10,9B
18:30 USD Ham Petrol Stokları 0,369M -1,046M
20:00 USD FOMC Üyesi Mester’ın Konuşması    
20:00 CAD BoC Başkanı Macklem’in Konuşması    

 

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları yükseldi

Hafta ortasında merkez bankalarının sıkılaşmasına yönelik endişenin bir miktar azaldığı görülürken, bu durum Asya borsaları ve ABD vadelilerine pozitif yansıdı. Japonya’da endeks 1,15% yükselirken, Hong Kong’ta yaklaştık 2% yükseliş izlendi. ABD vadelileri ise negatif bölgeden kademeli şekilde çıkarak dünkü kapanışa göre 0,15% civarında yukarıda seyretti.

ABD 10 yıllık tahvil faizi de Cuma gününden bu yana yükselmesi ardından bir miktar geriledi. Getiri şu sıralar 1,945% bölgesinde seyrediyor. Dolar endeksi bir miktar geri çekilerek varlık fiyatlarına yön verdi.

“Petrol fiyatları düşüş ardından sakinleşti”

Petrol fiyatları uzun yükseliş maratonu ardından önemli düzeltmelerinden birini dün yapmıştı. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarında 2 milyon varilin biraz üzerinde düşüş yaşandığını açıklaması, fiyatın düşüşünü sınırlandırmasına yardımcı oldu. Batı ile İran arasındaki müzakereler neden olarak gösterilse de, petrolde şu ana kadar oluşan düşüş, yükseliş trendinin doğal bir sonucu olarak görülebilir.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Enflasyon Fed’in agresifleşmesine yol açacak mı?”

Piyasalarda sıkılaştırıcı politikalara ilişkin bekleyiş sürüyor. Önemli ipuçlarından birini sağlayacak enflasyon verisi yarın açılanacak. Piyasa beklentisine paralel olarak enflasyonun ısınmaya devam etmesi, Fed’in Mart ayında agresif bir politika izleyeceği beklentilerine önayak olabilir. Bu nedenle yarın TSİ 16:30’da açıklanacak veri yakından takip edilecek.

Veri öncesinde bugün ise FOMC üyesi Mester’ın konuşması takip edilecek. Aynı konferansta Kanada Merkez Bankası Başkanı Macklem de açıklamalarda bulunacak.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu