Gündem

Asya borsalarında karışık seyir

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 TRY Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Oca) 43,81% 36,08%
10:00 TRY Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Oca) 7,46% 13,58%
10:00 TRY Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Oca)   19,08%
10:00 TRY Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Yıllık) (Oca)   79,89%
11:50 EUR Fransa Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 53,1 57
11:55 EUR Almanya Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 52,2 48,7
12:00 EUR Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 51,2 53,1
12:30 GBP Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 53,3 53,6
15:00 GBP İngiltere Merkez Bankası (BoE) Toplam Parasal Genişleme (Şub ) 875B 875B
15:00 GBP Faiz Oranı Kararı (Şub ) 0,50% 0,25%
15:45 EUR Mevduat Hesap Oranı (Şub ) -0,50% -0,50%
15:45 EUR Faiz Oranı Kararı (Şub )    
16:30 EUR ECB Basın Konferansı    
17:45 USD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 50,9 57,6
18:00 USD ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 59,5 62

 

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsalarında karışık seyir”

Fed’in sıkılaşma politikasında daha ılımlı seyredeceği görüşü hafta boyunca piyasalara pozitif etki etse de, Meta Platforms (Facebook) tarafında kullanıcı sayısının ilk kez sekteye uğraması Fed’in politikalarının kırılganlığa yol açabileceği endişesini tekrar ön plana çıkardı. Asya borsaları karışık seyrederken, ABD vadelilerinde kayıplar görüldü.

Japonya’da kayıplar 1%’i geçerken, Hong Kong 1% civarında yükseliş yaşadı. ABD vadelilerinde ise teknoloji hisseleri kaynaklı satışların etkisi net şekilde görüldü. Nasdaq 2% üzerinde düşüş yaşarken, S&P’de düşüş 1% civarında seyretti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,766% civarında seyrediyor.

“Meta kullanıcı sayısı hayal kırıklığı yarattı”

Facebook kullanıcı sayısı artışı 2021’in son çeyreğinde şirket tarihinde ilk kez sekteye uğradı. Meta aynı zamanda önümüzdeki dönem için satış tahminlerinde de negatif bir tablo ortaya koydu. Bunda özellikle TikTok’un yol açtığı rekabete dikkat çekildi. İlgili dönemde hisse başı kar 3,67 Dolar oldu ve piyasa beklentisinin altında kaldı.

“OPEC+ kotayı gevşetmeye devam etti”

OPEC+ piyasa beklentisine paralel olarak üretimi 400 bin / gün artırma kararı aldı. Üretimin kademeli şekilde artırılması ve mevcut üretim kotasının bile tam olarak doldurulamaması, petrol fiyatlarının kararlardan negatif etkilenmesini sınırlıyor. Öte yandan ABD Enerji Bilgi Dairesi’nin stoklarda 1 milyon varillik düşüş açıklaması da bu durumu destekleyen faktörler arasında.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“İngiltere Merkez Bankası’nda faiz artırım beklentisi”

İngiltere Merkez Bankası’nın Aralık ayında yoğun olarak beklenen faiz artırışı gerçekleştirmemesi ardından bugün 25 baz puanlık artış gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu gerçekleştiği takdirde politika faizi 0,5% düzeyine ulaşacak. Diğer merak edilen konu ise yıllık 875 milyar Sterlin düzeyindeki varlık alımlarının bu yıl azaltılmaya başlanıp başlanmayacağı. Bu nedenle faiz kararının yanı sıra oy dağılımı ve açıklamalar da önemli olacak.

“Avrupa Merkez Bankası enflasyona karşı mücadele edecek mi?”

Avrupa Merkez Bankası da Fed’e benzer şekilde enflasyon endişesi taşıyor. Ancak Avrupa tarafı enflasyona hala “geçici” olarak yaklaşıyor. Yükselmeye devam eden enflasyon nedeniyle bu yıl politika değişikliğine ilişkin beklentiler yoğunlaşırken, Banka’nın nasıl bir tablo sunacağı merak ediliyor. Bu toplantı için piyasa beklentisi faiz konusunda herhangi bir adım atılmayacağı yönünde.

“Türkiye enflasyon verisi bekleniyor”

Türk varlıkları açısından haftanın kritik başlıklarından biri olan enflasyon verisi bugün açıklanıyor. GCM Yatırım Araştırma Departmanı Ocak ayı TÜFE beklentimiz 7,46%, yıllık bazdaki beklentimiz ise 43,81% düzeyinde bulunuyor. Enflasyon ile politika faizi arasındaki makasın açılıp açılmayacağı takip edilecekken, Fed’in kademeli faiz artırımları senaryosunun kur üzerindeki olası etkileri de merak ediliyor.

 “Enflasyon Gölgesinde Yurtiçi Varlık Beklentileri”

Yeni bir aya başlarken makro-ekonomik gelişmelerin varlık fiyatları üzerinde etkili olabileceği bir hafta izleyebiliriz. Yurtiçi tarafta Enflasyon ana odak noktamız iken global tarafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) gibi Fed sonrasında en etkili merkez bankalarının kararları, başkanlarının (Lagarde ve Bailey) konuşmaları ile ABD Tarım Dışı İstihdam verileri sonuçlarına ulaşacağız. 

“Bilanço sezonu sürüyor”

Apple, Alphabe (Google) ve Meta Platform (Facebook) bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu