Gündem

Asya hisse senedi piyasalarında karışık

Bugün Ne Bekliyoruz? Bu sabah Asya hisse senedi piyasalarında karışık bir seyir izlenmekte. Perşembe gününden bu yana ilk kez işlemlere başlayan Hong Kong hisseleri bugün %2’nin üzerinde gerilerken Hong Kong’da işlem gören Çinli teknoloji şirketlerinin hisseleri kayıplara öncülük etti. Çin ana kara endekslerinde de sınırlı satıcılı bir seans hâkim. Japonya ve Güney Kore hisselerinde %1’e yakın kazançlar görmekteyiz. İki yılın en sert Kovid-19 dalgasıyla mücadele eden Çin’de bankalar için yarın açıklanacak gösterge faiz oranları Asya piyasalarındaki risk iştahı açısından önemli olacaktır. Bankaların kredi kapasitelerinin destekleneceğine ilişkin geçen haftaki resmi açıklamanın ardından Çin Merkez Bankası’ndan (PBOC) faiz indirimi beklentileri artmış ancak bu yönde herhangi bir adım gelmemişti. Bugün veri takviminde ABD’de açıklanacak geçen ayın inşaat izileri ve konut başlangıçları verileri öne çıkıyor. Piyasa faizlerindeki hızlı yükselişten dolayı ABD konut piyasası verilerinin önemi artmaktadır.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa hisse endeksleri haftanın ilk gününde Paskalya bayramı nedeniyle işlem görmedi. ABD hisse endeksleri haftaya yatay satıcılı başladı. Aşağı yönlü hareketini sürdüren EUR/USD paritesi %0,29 düşerek 1,078 seviyesine geriledi. Öte yandan %0,30 artan Dolar Endeksi (DXY) 100,8 puana ulaştı. ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi 2,9bp artarak %2,86 düzeyine yükseldi. Rusya’nın daha fazla ülkenin enerji ticaretine ambargo koyması durumunda fiyatların rekor seviyelere yükselebileceği yönündeki uyarısının etkisiyle Brent petrol %2’nin üzerinde arttı. Ayrıca Libya’da iki limanın kapanması da petrol piyasalarında etkili olan bir diğer gelişme oldu. Ons altın %0,2 değerlenerek 1.979USD’den günü tamamladı.

BİST100 Endeksi haftanın ilk işlem gününü %0,64 kazançla 2.510,31 puandan tamamladı. Böylece endeks psikolojik direnç olan 2.500 puanın üzerinde tüm zamanların en yüksek kapanışını yaptı. USD/TRY kuru yatay alıcılı olarak fiyatlanırken, EUR/USD paritesindeki gerilemeye bağlı olarak EUR/TRY kuru %0,26 düştü. Gün içinde 941 TL’ye kadar yükselen gram altın kapanışta 931 TL’den işlem gördü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) şubat ayına ilişkin açıkladığı verilere göre yıllık konut fiyat endeksi %96,4 artış kaydetti. İstanbul’da konut fiyatlarının artışı %106,3 olurken İzmir’de metrekare (m2) fiyatı ilk kez 10 bin TL’yi aştı. TCMB’nin yayımladığı Uluslararası Yatırım Pozisyonu Gelişmeleri raporuna göre şubat ayında net UYP, 224mlr USD tutarında açık verdi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu