Gündem

Asya piyasalarında güçlü yükseliş

Bugün Ne Bekliyoruz?

Bu sabah Asya piyasalarında alıcılı bir seans izlemekteyiz. Japonya, Çin ve Hong Kong hisse senedi endekslerinde güçlü yükselişler hâkim. ABD’de enflasyonun yüksek seyrini koruduğunu işaret eden verilerin ardından Fed’den parasal sıkılaştırma beklentileri artarken diğer merkez bankaları da benzer adımlar atmaya devam etmektedir. Güney Kore merkez bankası ve Singapur parasal otoritesi bugün sıkılaştırmacı kararlar açıkladılar. Çin’de bankaların kredi kapasitelerini artırmak için zorunlu karşılıkların düşürüleceğine yönelik resmi açıklama Asya piyasalarını destekledi. Cuma günü faiz indirimine gidilmesi ve yakın zamanda zorunlu karşılıkların düşürülmesi bekleniyor. Asya’nın en büyük ekonomisi Kovid-19 vaka sayılarındaki artışa karşı karantina önlemleri uygulayarak haftalardır salgın ile mücadele ediyor. Bugün küresel piyasalarda Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) para politikası toplantısı takip edilecek. Banka mart toplantısında parasal genişleme programını bitirme tarihini bu yılın son çeyreğinden üçüncü çeyreğe çekerken görece güvercin duruşunu korumuştu. Ancak son verilere göre Euro Bölgesi’nde yıllık TÜFE artışı martta %5,9’dan %7,5’e yükselerek beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Ayrıca toplantı tutanaklarında pek çok üyenin yüksek enflasyonun para politikasında normalleşmeyi gerektirdiğini düşündüğüne ilişkin ifadeler yer almıştı. Toplantıda veya sonrasında yapılacak basın toplantısında bu yılın sonuna doğru gidilebilecek bir faiz artırımı iması olup olmayacağı izlenecektir. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıklayacak. Politika faizinde 2021 yılının son dört toplantısında toplam 500bp indirime giden banka bu yıl herhangi bir değişikliğe gitmeyerek %14 seviyesinde tutuyor.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Avrupa hisse endekslerinde dün karışık bir görünüm hâkim oldu. DAX Endeksi %0,34 düşerken FTSE 100 ve CAC 40 endeksleri yatay alıcılı oldu. İngiltere’de yıllık tüketici enflasyonu martta %7 ile piyasa beklentisini aşarak son 30 yılın zirvesine yükseldi. Aylık bazda ise %1,1 artan tüketici enflasyonunun %0,8 artması bekleniyordu. ABD tarafında Nasdaq Bileşik Endeksi %2’nin üzerinde artarak öncü olurken Dow Jones ve S&P 500 endeksleri de %1’i aşan artış kaydetti. ABD’de yıllık üretici enflasyonu martta %11,2 ile beklentilerin üzerinde arttı. Ayrıca yıllık üretici enflasyonu verinin tutulmaya başlandığı 2010’dan beri en büyük artışı kaydetmiş oldu. ÜFE aylık bazda da %1,4 ile %1,1’lik beklentinin üzerinde arttı. EUR/USD paritesi hafta ortasında %0,6 artarak 1,089 seviyesine yükseldi. Yaklaşık iki haftadır artış serisinde olan Dolar Endeksi (DXY) %0,49 düşerek 100 puanın hemen altına geriledi. ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisi 2,2bp düşerek %2,70 oldu. ABD’de 40 yılın zirvesinde seyreden tüketici enflasyonunun yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna savaşında barış görüşmelerinin tıkandığı yönündeki açıklaması hem kıymetli madenlerde hem de emtia grubu fiyatlarında hissedildi. Ons altın %0,65 değerlenerek 1.979USD’ye yükselirken Brent petrol varil başına 108USD’yi buldu.

BİST100 Endeksi hafta ortasında yatay satıcılı bir görünüm sergileyerek günü 2.460,43 puandan tamamladı. EUR/TRY kuru EUR/USD paritesinden destek bularak %0,5’in üzerinde arttı. USD/TRY kuru ise 14,6 TL düzeyinde stabil kaldı. Gram altın 5 TL değerlenerek 928 TL’ye yükseldi. Ocak ayında dış ticaret haddi 72,8 ile tüm zamanların en düşük seviyesini görmüştü. Şubat ayında dış ticaret haddi 3,5 puan artarak 76,3’e yükselse de eşik değer olan 100’ün altında kalmaya devam etti.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu