Sponsorlu Bağlantılar

Bebekler de Kepçe Kulak Teşhisi

Bebekler de Kepçe Kulak Teşhisi

Bebeklerde kepçe kulak kulakların kafatasından dışa doğru bir şekilde olması gerekenden daha dik uzanması ve özellikle karşıdan veya arkadan bakıldığında belirgin olarak görülmesidir.

Bebeklerde Ameliyatsız Kepçe Kulak Tedavisi 

Bu yöntemin erken dönemde başarı şansı oldukça fazla iken 6 haftadan sonra başarı oranı azalır. Bebeklerde kepçe kulak yenidoğan döneminde ilk 6 hafta kalıplar veya bandajlar ile kolaylıkla şekil verilebilir.

Kepçe Kulak Nedir? 

Bebeklerde kepçe kulak oluşmasına sebep olan iki farklı sorun vardır. Bunlar kulak kepçesi içindeki antiheliks ismi verilen kıvrımın tam oluşmamasıdır. Diğeri ise konkal kıkırdağın fazla gelişmemesidir.

Kepçe Kulak Sebepleri 

Kepçe kulak operasyonu başarılı bir netice almak için öncelikle detaylı bir değerlendirme yapılarak sorunun sebebini tam olarak anlaşılması gereklidir. Bebeklerde kepçe kulak sorunları ülkemizde tedavisi mümkün sorunlar arasında yer alır.

Kepçe Kulak Hangi Sorunlara Yol Açar? 

Kepçe kulak sorunu özellikle okul çağındaki çocuklarda çevresinin alaycı tepkisi ile karşılaşmasına sebep olur Bu da bireyin kendisini saklama yoluna gitmesine sebebiyet verir.

Rota Virüs Aşısı Nedir? 

Rota virüs aşısı şiddetli ishalin en önemli sebeplerinden birinin etkeni olan rota virüse karşı koruyucu bir aşıdır. Virüsün yol açmış olduğu hastalıklar ishal ateş kusma ve sıvı kaybıdır.  En çok 2 yaş altı çocuklarda ve kış aylarında görülmektedir.

Rota Virüs Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? 

Çocuklarda görülen rota virüs enfeksiyonu belirtileri uzun süreli yüksel ateş huzursuzluk uyuşukluk ve geçmeyen ağrıdır. Rota virüs aşısı ile bu gibi durumlarda hastaneye yatma oranında ciddi oranda azalma olduğu saptanmıştır.

Rota Virüs Nasıl Teşhis Edilmektedir? 

Rota virüs teşhisi için çocuk ve kimin tarafından dışkıdan yapılan bir tetkik istenir. 2 yaş altı çocukların yakalanmış olduğu bu rahatsızlığın daha hafif atılması için rota virüs aşısı büyük önem taşır.

Rota Virüs Nasıl Tedavi Edilir? 

Rota virüs belirli bir tedavisi yoktur. Ateş için ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Pirinçli çorbalar ve yoğurt kullanılarak istediğin önüne geçilmesi sağlanır. Rota virüs belirtileri görüldüğünde kendiliğinden geçer diye beklenmemeli ve derhal uzman hekime başvurulmalıdır.

Çocuk Doktoru Bebeğinizin İlk Muayenesi Neden Önemlidir? 

Doğumu takip eden ilk saat içerisinde İzmir çocuk doktoru tarafınca bebeğin muayenesinin amacı yenidoğanda önemli bir doğumsal anomalinin varlığı ve yaşamsal bulguların stabil olup olmadığının  kontrolüdür. İzmir çocuk doktoru ilk muayenede gözle görülür bir doğumsal anomalinin varlığını araştırır ve bebeğin cinsiyeti tayin edilir.

Bebeğinizin Çocuk Doktoru İzlenimde Neler Olması Gereklidir? 

İzmir çocuk doktoru çocuk sağlığı izleminde bebeklerin baş çevresi boy ve kilo takibi önem taşır. Bebeğin kilo ölçümünde giysilerinin tamamen çıkarılmış olması gereklidir. Yatarak  yapılan boy ölçümü ayakta yapılan boy ölçümüne göre 2 – 3 santim daha uzundur. Bebeğin gelişiminde hızlı ve yavaş dönemlere göre kilo alma boy ve baş çevresi ölçüsü değişecektir. 6 aydan sonra büyüme yavaş seyreder. Bebeğin boy uzunluğu ve baş çevresi anne baba genetik faktörleri de önem taşır. Her bebeğin büyüme eğrisi doğum kilosu ile beraber değerlendirmeye alınmalıdır.

Bebeğinizin İlk Üç Ay Muayenesi Neler Uygulanır? 

Bebek doğduktan sonra çocuk hekimi tarafından ilk muayenesi yapılır. Bundan sonra bebeğin eve gönderilmesinin ardından ilk kontroller başlar. Doğumdan sonra kontrol yapılmasının ardından ve doktorunun görmesi 1-2 hafta sonrasıdır.

Periyodik doktor ziyaretleri bebeğin genel sağlık durumunun kontrolü açısından önem taşımaktadır. Bebeğin ilk 6 ayında çocuk hekimi her ay bebeği kontrole getirmenize isteyebilir. Bu standart bir kontroldür ve bebeğin sağlığından emin olmak amacı ile İzmir çocuk doktoru tarafından düzenli muayne tekrar edilmelidir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu