Gündem

BOTAŞ vanaları açtı

Geçen hafta beklenmedik şekilde güçlü bir istihdam raporu, yatırımcıların Fed’in potansiyel olarak agresif para politikası sıkılaştırmasına ilişkin endişelerini Perşembe günü açıklanacak Ocak ayı enflasyon verileri öncesi arttırmış gözüküyor. Piyasalar şimdi, Fed’in Mart ayında 50 baz puan artırabileceği ve oranların yıl sonuna kadar %1,5’e ulaşacağı beklentisi üçte bir oranında fiyatlanıyor. Yatırımcıların endişelerinin çoğu, piyasaların 2022 için fiyatlandırdığı beş Fed artışına ve bunların enflasyonu kontrol altına almaya yeterli olup olmayacağına odaklanıyor. Yatırımcıların son zamanlarda teknoloji ve yüksek değerlemelere sahip diğer hisse senetlerine karşı isteksizliğini yansıtan S&P 500 büyüme endeksi %0,9 düşerken değer endeksi %0,1 arttı. S&P 500, yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını beklenenden daha hızlı artırabileceğinden endişe duymasıyla 2022’de şu ana kadar %5’ten fazla düştü. Ve enflasyonun ana etmeni enerji fiyatları ve petrol. Güçlü küresel talep, Doğu Avrupa’da devam eden gerilimler ve soğuk ABD hava koşulları nedeniyle potansiyel arz kesintileri ile desteklenen son yedi yılın zirvesine ulaşmıştı. Viyana’da devam eden 2015 İran nükleer anlaşmasını yeniden canlandırma müzakereleri, 10 günlük bir aradan bugün yeniden başlayacak. Amerika Birleşik Devletleri bazı yaptırımlardan muafiyetleri geri getirirken, İran yaptırımların tamamen kaldırılmasını ve ABD’den başka cezai adım atmayacağına dair garanti talep ediyor. Küresel arzı artırabilecek bir nükleer anlaşmayı yeniden canlandırabilecek dolaylı görüşmelerin yeniden başlaması öncesinde petrol fiyatlarında hafif gerileme var. Fakat yine de Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını Asya’daki güçlü talebin yanı sıra benzin ve jet yakıtı için daha güçlü marjları yansıtan piyasa beklentileri doğrultusunda, Mart ayında Asya’ya sattığı tüm ham kalitelerin fiyatlarını Şubat ayına kıyasla artırdığını söylemesi ve bir ABD rafinerisinin beklenmedik şekilde kapanması, piyasanın geneli içinde arz açığının devam etmesi ana sorun olarak kalmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Londra’da çeşitli bankaların ve yatırımcıların üst düzey yöneticileri ile yaptığı görüşmelerin çok olumlu geçtiğini açıkladı. Bu görüşmelere bir de şöyle bakalım. Bilgimiz gibi Türkiye bu ay gerçekleşebilecek sukuk ihracı için HSBC Holdings Plc’nin de içinde bulunduğu bankalarla anlaşmıştı. Satışın, bu ay vadesi dolacak olan yaklaşık 2 milyar dolarlık borcu yeniden finanse etmek için kullanılabileceği aktarılmıştı. En son Eylül’de dolar tahvil satışı yapan Türkiye’nin liradaki değer kaybından bu yana ilk kez küresel tahvil piyasalarına dönmeye hazırlandığı belirtiliyor. Avrupa Merkez Bankası’nda şahin bir ton değişikliğinin ardından, Euro’da geçen hafta %2.7 artış kaydetmişti. Güçlenen Euro 100 günlük ortalaması 1,1425’in üzerine atmasına karşın 1.1483$ civarındaki direnci geçemedi. ABD dolar endeksi 95.425’te yatay kaldı.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Londra’da çeşitli bankaların ve yatırımcıların üst düzey yöneticileri ile yaptığı görüşmelerin çok olumlu geçtiğini açıkladı.

Asya hisse senetleri Salı günkü işlemlerde karışık seyretti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Çok yakında elektrik faturalarına yeni düzenleme gelecek.” dedi.

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, en son Eylül’de dolar tahvil satışı yapan Türkiye’nin liradaki değer kaybından bu yana ilk kez küresel tahvil piyasalarına dönmeye hazırlandığı belirtildi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi ehnflasyonunun yüzde 2’ye getirilmesi ve o seviyelerde istikrar kazanması için ECB’nin para politikasında büyük bir sıkılaştırmaya ihtiyaç olmadığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan vatandaşlarının Ukrayna’dan ayrılmaları gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın, Kırım’ı geri almak için askeri yollara başvurmasının savaşa neden olabileceğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, “Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra Avrupa’nın güvenliği için en tehlikeli anı yaşıyoruz’’ dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna krizi hakkında önümüzdeki günlerin belirleyici olacağını söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), artan jeopolitik gerilimlerin Euro Bölgesi ekonomisinde büyümeye yönelik aşağı ve enflasyona yönelik yukarı yönlü bir risk oluşturduğunu bildirdi.Euro Bölgesi ekonomisinin hızla toparlandığı belirtilen açıklamada, 2020’de yüzde 6,5 küçülen bölge ekonomisinin, artan aşılama, güçlü politika desteği ve tüketici ile işletmelerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına adaptasyonu sayesinde 2021’in ikinci çeyreğinden bu yana güçlü bir iyileşme gösterdiği aktarıldı.

Beyaz Saray’ın ardından ABD Dışişleri Bakanlığı da “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali an meselesi” açıklamasını farklı bir yorumla geri almaya çalıştı.Rusya-Ukrayna gerilimi devam ederken, ABD’nin konuya ilişkin bazı açıklamalarını değiştirme çabaları dikkati çekti.-BloombergHT

San Francisco Fed tarafından yayınlanan bir araştırma notu, ABD ekonomisinin henüz tam istihdam seviyesine ulaşmadığını ve o seviyeye 2024 yılına kadar ulaşmasının muhtemel olmadağını ortaya koydu.

Fed’in yapmaya hazırlandığı para politikası sıkılaştırmasının öncekilerden farklı şartlarda gerçekleşeceğini belirten Bank of America analistleri, ABD hisse senetlerine negatif yansıma olabileceği uyarısında bulundu.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu