Gündem

BRICS ülkeleri Ukrayna’yı görüştü

Çin’in BRICS İşleri Koordinatörü ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu 12-13 Nisan günlerinde BRICS koordinatörlerinin katılımıyla 2022 BRICS Koordinatörleri 2. Toplantısı’na başkanlık etti.

Ukrayna’daki mevcut durumu yakından izleyen BRICS ülkeleri, kendi tutumlarını yinelediler. BRICS ülkeleri çok taraflılığı desteklediklerini, BM Şartı’nın amaç ve ilkelerine saygı gösterdiklerini ve tüm ülkelerin meşru güvenlik kaygılarına saygı duyduklarını belirtti.

Ukrayna sorununa kapsamlı bir çözüm bulmak için Rusya ile Ukrayna arasındaki  diyalog ve müzakerelerin sürdürülmesine destek sağladıklarına işaret eden BRICS ülkeleri, Ukrayna’daki ve Ukrayna’ya komşu ülkelerdeki insani durumu yakından izlediklerini ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Birleşmiş Milletler kuruluşlarının katkıları dahil olmak üzere Ukrayna’daki tüm insani yardım çabalarına destek verdiklerini dile getirdi.

Tek taraflı yaptırımların dünya ekonomisinin toparlanması, sanayi zinciri ve tedarik zincirinin istikrarı, enerji ve gıda güvenliği ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin uygulanması üzerindeki ciddi etkisini yakından izleyen BRICS ülkeleri, gelişmekte olan ülkelerin kaygılarına büyük önem verilmesi ve pratik çözüm bulunması, ayrıca ülkelerin ekonomilerinin ve halklarının yaptırımlardan etkilenmemesinin güvence altına alınması çağrısı yaptı.

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu