Gündem

Çin: Mart ihracatı dolar bazında yıllık %14,7 arttı

Çin, artan enflasyonist baskıları ve kötüleşen ihracat performansını yansıtan öncülerinin ardından ardından Mart ayı ticaret rakamlarını yayınladı. İhracat performansı dolar bazında %14,7 artışa işaret ederek hızlanırken, Mart ithalatı durgun iç taleple beraber %0,1 daraldı. Beklentiler ihracatın %12,8, ithalatın ise %8,4 artması yönündeydi. Mart ticaret fazlası 47,38 milyar olarak gerçekleşti.

 

Çin dış ticareti… Kaynak: Bloomberg

 

İhracat yılın ilk 2 ayındaki %16,3’lük artışa benzer bir oranda momentum gösteriyor. Başlıca ticaret ortakları olan ABD, Euro bölgesi ve Japonya için PMI’ların tümü Mart ayında sağlam bir şekilde genişleme bölgesindeydi. İthalat büyümesi ise ilk iki aydaki %15,5 artıştan sonra yıllık bazda yavaşladı. Bu, orta düzey sektörlerde ithal malzemelere yönelik daha yumuşak talebi ve bir önceki yılın yüksek tabanını da yansıtıyor. Tedarik zincirindeki kesintiler de özellikle demir çelik ve otomobil parçaları ithalatı üzerinde olumsuz etki yapmış görünüyor.

 

Çin’de iç talep koşullarının ve ekonomik aktivitesinin yavaşlaması nedeniyle büyüme üzerinde baskı oluşturuyor. Dolayısıyla Komünist Parti hükümetinden ve PBOC’den daha fazla büyüme odaklı politika hamleleri ve destekler gelecektir. PBOC faizleri indirmeye devam edecektir.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu