Gündem

Detoks aşamasına geçiş

Büyüme hisseleri artan faiz oranlarıyla ilgili endişelerden büyük ölçüde zarar görürken, yatırımcılar küresel çip sıkıntısının ne zaman hafifleyeceğini ve şirketlerin aşırı yatırım yapma ve bir düşüşe yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya olup olmadığını tartışıyorlar. O yüzden bugüne çipçilerden haberlerle başlamak istedik. Yonga üreticileri Nvidia Corp , Qualcomm Inc ve Micron Technology Inc hisseleri Advanced Micro Devices Inc’in ardından yükselişteydi. Dün/ bu sabah küresel arz tıkanıklıklarına rağmen yarı iletkenleri için üç aylık güçlü bir talep geldiğini da bir güçlü talep bildirdi. Kripto para birimlerinde son zamanlarda yaşanan düşüşün ardından, AMD ve Nvidia’nın yongaları ile yapılan PC oyun grafik kartları için eBay’de scalper’lar tarafından verilen fiyatlar, perakendecilerde bir yılı aşkın süredir boş olan raf sayısının düştüğüne işaret olarak algılanıyor. Diğer taraftan ise OPEC kaynakları , talebin bu yıl yeni zirvelere çıkmasını beklemesine ve petrol fiyatlarının en yüksek seviyelerine yakın işlem görmesine rağmen OPEC+’nın Çarşamba günü mevcut ılımlı üretim artış politikalarına bağlı kalacağını açıklıyordu. Brent ham petrol fiyatları ,büyük ölçüde jeopolitik gerilimlerin etkisiyle, geçen hafta ulaşılan yedi yılın en yüksek seviyesi olan 91.70$’dan çok uzak olmayan, varil başına 89$ dan işlem görmekte. Wall Street’in yıla çalkantılı başlangıcından sonra ABD’de şirket karlılıklarının son çeyreklere göre yavaşlaması yatırımcılara endişelenmek için bir neden daha vermiş görünüyor. Üç aylık kar beklentilerini karşılayamayan Goldman Sachs Group ve kötümser bir tahmin veren Netflix Inc gibi şirketlerden gelen hayal kırıklıkları, hisse senetleri üzerindeki son baskının artmasına imkan verdi. Ama sonuç olarak Üç Wall Street endeksi de yükselişteydi. Wall Street analistlerinin şu anda FED’den yedi artış mı gelir yoksa beş faiz artırımı yarışındalar. Fed’in desteğini geri çekeceği bir yıldayız agresif bir faiz artırımı beklentisi de büyük olduğundan ve yatırımcılar kendilerini buna göre ve Avrupadaki gerginliğe göre konumlandırmaya çalıştıklarından, son 2 hafta oldukça dalgalı geçti. Sonuç olarak FED hala çok agresif ve Anu Gaggar’ın dediği gibi “piyasalar artık steroid kullanmayacak ve bir detoks aşamasından geçebilir” Bugünün gündemine baktığımızda; Euro Bölgesi’nde Ocak ayına ilişkin öncü tüketici fiyatları ile Aralık ayına ilişkin üretici fiyatları verileri yayımlanacak. ABD tarafında ise cuma günü açıklanacak istihdam verileri için öncü gösterge olarak kabul edilen ADP özel sektör istihdam Ocak ayı rakamları takip edilecek.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya’da Çin, Hong Kong, Singapur ve Güney Kore pay piyasalarında yeni yıl tatili sebebiyle işlem gerçekleşmezken, sabah saatlerinde Avustralya ve Japonya Borsalarında kazanımlar hakimdi.

Avustralya borsası da Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe’un açıklamalarının ardından yükseldi. Lowe, varlık alım programının sonlandırılmasının faiz oranlarında hemenartışa gidileceği anlamına gelmediğini belirtti.Avustralya Merkez Bankası dün istihdamda ve tüketici fiyatlarında sıçrama gerçekleşmesinin ardından tahvil alım programına son vereceğini açıklamıştı. Banka haftalık 4 milyar Avustralya doları (2,8 milyar dolar) tahvil alımı gerçekleştiriyordu.

Piyasalar Euro Bölgesi enflasyon rakamları ile ABD’den gelecek özel sektör istihdam verilerini takip edecekler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin giderilmesi için çaba sarf ettiklerini belirterek “Bizim tabi bütün derdimiz Ukrayna ile Rusya arasındaki bu sıkıntının giderilmesi. Bu konuda sürekli konuşulan savaş filan biz Rusya ve Ukrayna arasında böyle bir savaşın olmasını asla arzu etmiyoruz. Bu bölge için hayra alamet bir gelişme değildir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve NATO’nun Rusya’nın güvenlik taleplerine verdiği yanıta yönelik, “Rusya’nın güvenlik garantileri konusundaki temel talepleri Batı tarafından görmezden gelindi.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Rusya’nın derhal gerilimi düşürmesini ve Ukrayna sınırlarından askerlerini ve teçhizatını geri çekmesini istedi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed’in bu yıl faizi her biri 25’er baz puan olmak üzere dört kez artırmasının uygun olacağına inandığını söyledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed’in cari fiyat artışlarının kontrolden çıkmaması için “yakın” zamanda harekete geçmesi gerektiğini söyledi.Büyük ölçüde pandemi ile ilişkili fiyat baskılarının enflasyon bekleyişlerini değiştirebileceğine işaret eden Bostic, Fed’in enflasyon bekleyişlerinin kontrolden çıkmadığından emin olmak için harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, Başkan Joe Biden’in Fed Yönetim Kurulu için aday gösterdiği, aralarında Başkan Jerome Powell’ın da olduğu 5 aday için oylamayı 15 Şubat’ta yapacak.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed’in bu yıl faizi her biri 25’er baz puan olmak üzere dört kez artırmasının uygun olacağına inandığını söyledi.

St Louis Fed Başkanı James bullarda, Fed’in daha sıkı bir para politikasına Mart ayı FOMC toplantısından başlayarak art arda 3 faiz artırımı ile dönmesi taraftarı olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme programı çerçevesinde yaptığı varlık alımları geçtiğimiz hafta hızlandı.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu