Gündem

Emtia ve para piyasası

BRENT Brent Petrol’de son günlerdeki sakin seyir sonrasında gün alıcıların tekrar güçlendi görüldü ve %0.63 oranında yükseliş işe 91.07$ seviyesinden gün tamamlandı. Beklentimizin aksine alım iştahının arttığını gördüğümüz Brentte ara direnç konumunda olan 90.50$ seviyenin de aşılmış olması pozitif görünümü destekliyor. Bu seviyenin üzerinde kalınabilmesi Brentte ilk etapta 92.70-93.00$ direnç bandına kadar hareketin devamını destekleyecektir. Ancak bu seviyeler uzun vadeli yükselen trendin üst bandı olması açısından önemli direnç konumunda.

ONS/ALTIN “XAUUSD” Ons/Altın’da dün 1788-1809 bandında volatil bir seyir izlenirken, %0.14 oranında sınırlık gerş çekilme ile 1805.26$ seviyesinden kapanış gerçekleşti. Teknik göstergelerin baktığımızda ise kısa vadeli göstergelerde toparlanma çabası sürüyor. Gün içi hareketlerde 1810$ seviyesi ara direnç olarak takip edilebilir. Bu direncin kırılması gün içi atağı güçlendirecektir. 1814$ seviyesini ise kısa vade de önemli direnç noktası olarak verebiliriz.

GRAM ALTIN Gram/Altın’da son günlerde etkili olan yükseliş hareketinin devamı dünde görülürken, %0.20 oanında değer kazanımı ile 788.97$ seviyesinden kapanış gerçekleşti. Gün içi hareketlerde 781TL seviyesini ilk destek noktası olarak takip ediyoruz. Bu seviyesini üzerinde yükseliş hareketinin devamını bekliyor olacağız. Tepki hareketlerinin devamı halinde ise ilk direnç 795 TL seviyesi verebiliriz.

GÜMÜŞ “XAGUSD” Gümüş satış baskısının etkili olduğu görülürken, gün için 22$ desteüine kadar gerileyen Gümüş sonrasında gelen alımlar ile hafif toparladı ve 22.54$ seviyesinden günü tamamladı. 22$ desteğinin üzerinde taban oluşturma çabasında olan Gümüş’de bu desteğin üzerinde kademeli olarak pozisyonlar arttırılabilir. 22$ seviyesinin üzerinde tepki hareketerinin etkili olmasını beklerken, yaşanabilecek yükseliş hareketlerinde ise 23.40 $ seviyesini ise ilk ara direnç olarak takip edeceğiz.

EUR/USD Euro/USD paritesinde yükseliş hareketinin ivme kazandığın görüyoruz. Dün %1.10 oranında değer kazanımı ile 1.1431 seviyesine kadar yükselen Paritede yükseliş eğilimi sabah saatlerinde sürüyor. Orta vadeli düşüş trendi direnci kırlırken, geçtiğimiz günlerde satışların geldiği seviye olan 1.1480’e yaklaşıldı. Bu direncin test edilmesi sonrasında kar satışları görülebilir. Ancak 1.1480’in üzerinde gerçekleşebilecek kapanış trendin ivme kazanmasını sağlayacaktır.

DXY DXY endeksinde gevşem eğilmi sürüyor. Yaşanan satışlar ile yükselen trend desteğinin altına sarkan DXY endeksinde %0.58 oranında değer kaybı 95.37 seviyesinden gün tamamlandı. Teknik göstergelerde zayıf gönüm sürerken, 95.50 ara desteğinin kırılmış olması baskının devam edebileceği gösteriyor. 94.60 seviyesi gün içi hareketlerde ilk önemli destek noktası olarrak trakip edilebilir. Bu desteğe yaklaşılan hareketler sonrasında tepki hareketleri görebiliriz.

 

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu