Gündem

Finansal analiz

Eurostat verilerine göre Euro bölge ekonomisi 2021 yılının ikinci çeyreğinde %2 beklentinin üzerinde %2,2 büyürken, Hanehalkı tüketiminin de bu dönemde yüzde 3.7 ve istihdam da ikinci çeyrekte yüzde 0.7 ile güçlü artış kaydetmesi yarınki ECB toplantısa yönelik beklentilerinde göreceli değişmesine neden oldu. Enerji maliyetlerinin artmasının enflasyondaki yükselişi desteklemeye devam edeceği beklentisi genel beklentinin enflasyondaki yüksek seyrin Aralık ayına kadar yüksek seviyelerde kalmaya devam etmesi beklenmesine neden olurken, PEPP’de nasıl bir adım atacağı daha bir önem kazandı. Bizim açımızdan baktığımızda ise Enerji fiyatlarının yüksek seyri enflasyonda Gıda’dan sonra bizi en olumsuz yönde etkileyen ikinci etmen. İki haftadır hem borsalar hem kurlar tarafında global anlamda bir iyimserlik rüzgarı var. Ama enflasyon verileri geldikçe yabancı kurumların bu gidişatının sürdürülülebilirliği konusunda çeşitli uyarılarda beraberinde gelmekte. Abd istihdam verisinden sonra bu yöndeki uyarılarında arttığını görmekteyiz , ABD tahvillerinin reel getirisindeki yükseliş, gelişen ülke para birimlerindeki zayıf seyre, EM’lerde ekonomik aktiviteye yönelik aşağı yönlü riskleri de ekonomilerin açılmasına karşılık yavaş yavaş ön plana çıkarmakta. Hatta tercihler son dönemde ülkelerin yüksek getirili tahvillerdense yatırım yapılabilir nota sahip tahvillere yönelim olduğunu göstermekte. Sonuç olarak bu gelişmelerde piyasalardaki fiyatlamaların; beklenenden oldukça zayıf gelen ABD istihdam verisinin ABD ekonomisinin yavaşlamaya başlayabileceği endişelerini artırırken, Avrupa’da, ise ECB’nin tahvil alım programını küçültmeye başlayıp başlamayacağı tedirginliğine neden olurken, 10 yıllık Hazine bonolarının getirilerinin %1,385’e çıkmasına daha çok Kanada ve Avusturalya doları başta olmak üzere G-10 para birimlerinde değer kaybına neden olmakta. Bu arada FED’den Bullard’ın da “istihdamımızda güçlü talep var, Fed varlık alım azaltılması planına devam edip, bu süreci de gelecek yılın ortasında tamamlaması gerekir “ açıklaması da günün en sıcak haberi olsun. Bol kazançlar

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

 Asya borsaları Çarşamba günkü işlemlerde yön bulmakta zorlanıyor. Hong Kong’un Hang Seng Endeksi geriledi. Çin ana karasında Shenzen ve Şanghay Endeksleri ılımlı artıyor.Güney Kore Kospi ve Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi ise geriledi.Japonya’da Nikkei 225 ve Topix Endeksleri ise yükseldi.

Çin, Tayvan, Endonezya, Güney Kore, Hindistan ve Tayland menşeli”poliesterden sentetik devamsız lifler (polyester elyaf)” ithalatında dampinge karşı önlemlerin, polyester elyaf ithalatında korunma önlemi kadar olan kısmının korunma önlemi yürürlükte kaldığı sürece askıya alınmasına karar verildi.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler Türkiye, Arnavutluk, Bosna Hersek, İzlanda, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’a maddi destek amacıyla 2021-2027 yılları için oluşturulacak katılım öncesi mali yardım fonuna yeşil ışık yaktı.DW’nin internet sitesinde yer alan habere göre, AB Konseyi’nin onayladığı fon, toplamda yaklaşık 14,2 milyar euroluk bir mali yardımı öngörüyor.

Çin MB ihtiyatlı para politikasını sürdürecek. Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkan Yardımcısı Pan Gongsheng ihtiyatlı para politikasının sürdürüleceğini ve sel tipi teşvik adımları atılmayacağını söyledi. Pan, para politikasında kullanılabileceke alanın halen görece olarak geniş olduğunun da altını çizdi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD’de istihdam için güçlü bir talep olduğunu söyledi. Bullard, varlık alımlarının azaltılmaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

TAV Havalimanları, işlettiği havalimanlarında yolcu sayılarını açıkladı.TAV’dan yapılan açıklamada “TAV tarafından işletilen havalimanlarında 2021’in ilk sekiz ayında hizmet verilen yolcu sayısı 2020’nin %74 üstünde gerçekleşti. Portföye 2021 Mayıs ayında eklenen Almatı’nın yolcu katkısı hariç bakıldığında ilk sekiz aylık büyüme %62 oldu.” denildi.

AC Asia ex, Japan % – 0,66 satıcılı

S&P 500 % 0,02 alıcılı

Euro Stoxx 50 % -0,22 satıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu