Gündem

FX Piyasaları

USD/TRY: ABD 10 yıllıkların faizi, %1,55’lere yakın sakin seyrini koruyor. Tarım dışı istihdam verisinin para politikasında erken sıkılaşmaya gidilme olasılığını hafifletmesinin etkisinin sürmesiyle dün %0,2 düşüş kaydeden dolar endeksi, bugün %0,1 ile hafif artıda 90 seviyesinin hemen üzerinde bulunuyor. Gelişen ülke para birimlerinin geneli bugün dolar karşısında hafif ekside. Dün %0,6 düşen USD/TL kuru, şu sıralar %0,1 artıda 8,62’lerde. Kurda 8,69 – 8,75 ve 8,8050 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Aşağıda ise 8,56 – 8,54 ve 8,47 sıralı destek konumundalar. Bugünkü veri takvimine bakıldığında, ABD tarafında, TSİ 15.30’da nisan ayına ilişkin dış ticaret dengesi ve TSİ 17’de nisan ayına ilişkin JOLTS açılan iş sayısı takip edilecek. Açılan iş sayısının nisan ayında 8,3 milyon adede ulaşması bekleniyor. Yurtiçinde bugün Hazine, 12 ay vadeli kuponsuz tahvili ve altı yıl vadeli altı ayda bir kupon ödemeli değişken faizli devlet tahvilini yeniden ihraç edecek ve 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli, 6 ayda bir kira ödemeli kira sertifikasının doğrudan satışını yapacak.

EUR/USD: Haftanın ilk işlem gününde parite 1,22’ye kadar yükseliş kaydetti. Paritede teknik seviyelere bakıldığında, aşağıda 1.2145-1.2120 sıralı destekli takip edilebilir. Öte yandan, olası yükselişlerde 1,2210 önemli gözüküyor. Bu seviyenin üzerindeki bir kalıcılıkta 1,2250 hedef olabilir. Avrupa tarafında, bugün Almanya’nın Nisan ayı sanayi üretimi verisi takip edildi. %0,7 artması beklenen endeks %1 geriledi. Günün geri kalanında Almanya’da TSİ 12’de haziran ayına ilişkin ZEW cari durum ve beklentiler endeksleri açıklanacak.  Ayrıca TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde bu yılın birinci çeyreğine ilişkin nihai büyüme verisi açıklanacak. Diğer yandan, TSİ 16’da BoE Başekonomisti Andy Haldane’nin konuşması takip edilecek.

XAU/USD: Dolar endeksinde hafif toparlanmaya rağmen ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki gevşeme değerli madenin yukarı yönlü hareketlenmesini destekleyebilir. Ancak piyasalar Perşembe günü açıklanacak olan ABD TÜFE rakamları öncesinde bekleme modunda. Teknik olarak tekrar 1.900 direncine kadar yükselen ons altının bu seviyeyi kırması durumunda 1.915 seviyesine doğru hareketlenmesi beklenebilir. Olası düşüşlerde ise 1.885 ve 1.875 seviyeleri sıralı destek noktaları olarak takip edilebilir.

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu