Gündem

Global piyasalar FOMC toplantı tutanaklarına odaklandı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,72 değer kaybederek günü 1.382,58 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 10,07 puan azalırken, toplam işlem hacmi 12,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,76 ve holding endeksi yüzde 0,52 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,67 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı, en çok kaybettiren ise yüzde 1,34 ile ulaştırma olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü düşüşle kapattı. Kapanışta, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,89, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,96, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,91 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,84 değer kaybetti. ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,60 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,23 azalışla 4.342,48 puana gerilerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,17 değer kazandı. Bugün, Yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 15-16 Haziran tarihinde gerçekleştirdiği toplantısına dair tutanaklar açıklanacak. Gün içerisinde, Almanya Sanayi Üretimi, AB Ekonomik Tahminleri, ABD’de JOLTS verisi ve FOMC üyesi Bostic’in açıklamaları yakından izlenecek. Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,72 değer kaybederek günü 1.382,58 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 10,07 puan azalırken, toplam işlem hacmi 12,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Reel Efektif Döviz Kuru verilerine göre; TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru Haziran ayında 59,77 değeri ile en düşük seviyeye geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri verilerine göre; Tüketici fiyatları Haziran ayında yüzde 1,94 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,94 puan artışla yüzde 17,53 oldu. Enflasyondaki yükseliş gıda ve temel mal gruplarından kaynaklanırken, enerji ve hizmet gruplarında yıllık bazda gerileme kaydedilmiştir. Tüketici enflasyonundaki yükselişe en belirgin katkı gıda grubundan gelirken, fiyat artışları alt gruplar geneline yayılmış, kırmızı et ve et ürünlerindeki artış dikkat çekti. Mayıs ayındaki kapanma sonrasındaki kontrollü normalleşme süreci ile birlikte bu dönemde bazı sektörlerde yukarı yönlü fiyat hareketleri izlenmiştir. Buna ek olarak, döviz kuru gelişmelerinin yansımaları ve emtia fiyatlarındaki birikimli artışlara istinaden temel mal grubu yıllık enflasyonu yükselmiştir denildi.

Almanya’da açıklanan ZEW beklenti endeksi Temmuz ayında 63,3 olarak gerçekleşti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, başkent Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Japonya’nın Tayvan’a ilişkin açıklamalarını tehlikeli olarak değerlendirerek “Hiçbir ülkenin Tayvan’a müdahalesine izin vermeyeceğiz” mesajını vurguladı.

Avrupa Birliği dönem başkanlığını 1 Temmuz’da Portekiz’den devralan Slovenya’nın başbakanı Janez Jansa, yaptığı açıklamada, “Türkiye, Akdeniz’in en önemli aktörlerinden biri haline gelmektedir” ifadelerine yer verdi.

ABD’de ISM hizmet endeksi Haziran ayında 60.1 ile piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

 

Şirket Notları:

LOGO YAZILIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (LOGO): Şirket Yönetim Kurulu, Logo’nun inovasyon stratejisinin bir unsuru olması amacıyla ikinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonunun kurulmasına karar vermiştir. Logo kurulacak olan Fon ile, işten işe (B2B) Servisleşme (SaaS), Dikeyleşme ve Uluslararasılaşma stratejisine uygun olarak, teknoloji alanında faaliyet gösteren, büyüme potansiyeli yüksek, yerli ve yabancı menşeili girişim şirketlerine borç, sermaye, borç-sermaye karması ve benzer yollarla yatırım yaparak ve bu şirketlere stratejik destek de sağlamak suretiyle şirketlerin büyüme hedeflerine ulaşmasını sağlayarak uzun vadeli değer yaratmayı amaçlamaktadır .Bu amaçla, İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş yönetiminde İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş İkinci Logo Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’na %88,63 oranında iştirak etme kararı verilmiş olup Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kurulması için SPK başvuru süreci başlatılmıştır. Yatırımcıların toplam Kaynak Taahhüdü 12.637.500,00 ABD dolarıdır. İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş İkinci Logo Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, gelişmiş sermaye piyasalarında örneklerine sıkça rastlanan Kurumsal Girişim Fonu (“Corporate Venture Capital Fund”) niteliğini haizdir ve ülkedeki girişimcilerin önünü açması, inovasyon ve ARGE yatırımlarının artmasını teşvik etmesi değerlendirilmektedir. Girişim sermayesi yatırımı yapılacak şirketlerin belirlenmesinde, büyüme ve katma değerli ürün üretebilme potansiyelinin varlığı, kurumsal yönetim yapısına kavuşturulabilir ve operasyonel gelişime uygun olması ve marka değeri yaratma gücünün varlığı gibi kriterlere göre hareket edilecektir.

SİNPAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (SNGYO): Şirket Yönetim Kurulu; Bursa İli, Osmangazi İlçesi, Demirtaş Cumhuriyet Mahallesi 301 Ada 25 Parselde yer alan 20.346,70 m2 mesahlı gayrimenkulün Arı Finansal Kiralama A.Ş.’ ne (“Arı Leasing”) KDV ve vade farkı hariç 57.000.000-TL bedelle satışının gerçekleştirilmesine, Bahse konu taşınmazla ilgili Sinpaş GYO ve Arı Leasing arasında sözleşme imzalanmasına, KDV ve vade farkı hariç 57.000.000-TL satış bedelinin ödeme planına göre 9 taksitte ve her taksite Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (“TÜFE Endeksi”) değişim oranına göre hesaplanan vade farkı ile tahsil edilmesine, bu minvalde satış bedelinin; satışa dair sözleşmenin imzalandığı ay içerisinde açıklanan TÜFE endeksi İLK ENDEKS, taksit ödemesinin yapılacağı ay içerisinde açıklanan TÜFE endeksi SON ENDEKS olarak kabul edilerek, “SON ENDEKS / İLK ENDEKS X VADESİZ TAKSİT TUTARI=VADELİ TAKSİT TUTARI” formülü ile tahsil edilmesine karar verilmiştir.

KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. (KARSN): Şirket, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın açmış olduğu otobüs ihalesi için KİK kararına karşı yürütmeyi durdurma talepli olarak iptal davası açtığını, söz konusu iptal davasının reddine karar verildiğini, karara karşı gerekli yollara başvurulacağını, ayrıca bu KİK kararı üzerine yeniden 9 Şubat 2021 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kararına karşı hukuki yollara başvurulduğunu Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda detaylı olarak duyurmuştu. Söz konusu 9 Şubat 2021 tarihli Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kararı üzerine verilen KİK kararına karşı tarafımızca açılan davada kararın yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği bildirilmiş olup, süreç devam etmektedir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Şirket arasında imzalanan “Dönüşüm Uygulamalarına İlişkin İş Birliği Protokolü” çerçevesinde Bakanlık adına Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 3455/1 Parsel İnşaatı İşi’nin sözleşmesi, Yüklenici Torkam İnş. ve Yatırım A.Ş. ile 05.07.2021 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 133.900.000 TL+KDV’dir.

MİLPA TİCARİ VE SINAİ ÜRÜNLER PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MIPAZ): Geçmişte 98.702 m2’lik (%68,42) kısmı Şirket ait durumdayken, “orman vasfıyla” Hazine’ye devrine karar verilen, Pendik İlçesi, Kurtdoğmuş Köyü 1155 no’lu Parsel’de bulunan 144.266 m2 lik “Arazi” ile ilgili olarak, “haksız fiil” nedeniyle açılan dava T.C. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 37’nci Hukuk Dairesi’nin gerekçeli kararında belirtildiği üzere tazminat hakkı uygun görülmekle birlikte, dava konusu taşınmazın “arsa” veya “arazi” vasfında olup olmadığının tespit edilmesi gerekçesiyle yeniden görüşülmesine karar verilmişti. İstanbul Anadolu 13’ncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 6 Temmuz 2021 tarihli duruşmasında; yasal faizi dava tarihinden itibaren ayrıca hesaplanmak üzere davacılar lehine toplam 85.117.134,70 Türk Lirası tutarında tazminat ödenmesine karar vermiş olup, söz konusu bu tutarın Şirket payına isabet eden kısmı yaklaşık 58.234.313 Türk Lirası olarak hesaplanmaktadır. Mahkeme’nin vermiş olduğu kararda istinaf yolu açık olup, hukuki süreçler devam etmektedir. Devam eden yasal süreçler de dahil olmak üzere, konu ile ilgili gelişmeler oldukça kamuya bilgilendirme yapılacaktır.

UZERTAŞ BOYA SANAYİ TİCARET VE YATIRIM A.Ş. (UZERB): Şirket, İnnova Polimer Ticaret ve Sanayi A.Ş (İnnova) arasında İnnova tarafından üretilen Green Lack ürünlerinin dağıtılması,satılması ve bu konuda tek yetkili olması amacıyla genel dağıtıcılık sözleşmesi imzalanmıştır.

OYLUM SINAİ YATIRIMLAR A.Ş.(OYLUM): Şirket bir süredir görüşmekte olduğu Şok Marketler ile anlaşma sağlamış ve ilk sevkiyatını itibariyle gerçekleştirmiştir. Bu anlaşma sonucunda “Oylum” markalı ürünler BİM, A101, Bizim Toptan ve Metro Gros’un yanı sıra Şok Marketlerde de tüketicilere sunulmaya başlanmıştır.

EGEPLAST EGE PLASTİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. (EPLAS): Şirket üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik bazı yatırım projeleri, 3 yıllık teşvik belgesine bağlanmıştı. 08.04.2020 tarihli 510223 sayılı Yatırım Teşvik Belgesine bağlı yerli global listenin 4. (fatura sıra no 1, 2 ,3, 4) ve 34. (fatura sıra no 5) sırasında kayıtlı teçhizatlarının 24.06.2021 tarih ve ZKD2021000000097 Nolu faturası ile 1.433.500,00 TL ve 08.04.2020 tarih ve 510223 sayılı Yatırım Teşvik Belgesi eki olan yerli makine ve teçhizat listesinin 17.sırasında kayıtlı teçhizatlarının 23.06.2021 tarih ve HAS2021000001466 Nolu faturası ile 28.574,98 TL tutarında imali yaptırılmıştır.

RAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (RALYH): Şirket Bağlı Ortaklıklarından HERA TEKNİK YAPI A.Ş. ve iş ortaklıklarıyla T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından deprem konutları kapsamında “İzmir İli Bayraklı İlçesi Rezerv Alan 8. Etap 533 Konut ve 6 Adet Dükkan İnşaatları ile Altyapı Çevre Düzenleme İşi” ihalesi 06.07.2021 tarihinde 2 Oturum şeklinde yapılmıştır. 2021/369481 nolu ihale kayıt numarası ile katılmış olduğu yapım işi 216.971.976,00 TL bedelle şirket uhdesinde kalmıştır.

BEYAZ FİLO OTO KİRALAMA A.Ş. (BEYAZ): Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş. daha önceki senelerde olduğu gibi, Fortune Dergisi tarafından Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin şeçildiği ve yayımlandığı, Fortune 500 listesinde yer almıştır. Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listesinde, geçen sene 395. sırada yer alan şirket, bu sene 117 basamak birden yükselme başarısı göstererek 278. sırada yer almıştır. Şirket, gelecek senelerde de başarılarını sürdürerek, daha yukarı sıraları hedeflemektedir.

MONDİ OLMUKSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.(OLMK): Mondi Olmuksan Kağıt ve Ambalaj Sanayi A.Ş.’nin (Olmuksan) ödenmiş sermayesinin ve oy haklarının %90,38’ine tekabül eden her biri 0,01 TL nominal değerli toplam 22.334.359.180,5 adet payın 31 Mayıs 2021 tarihinde Mondi Corrugated B.V. (Mondi) tarafından devralınması sonrasında Olmuksan’ın yönetim ve kontrolü Mondi’ye geçmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Payların İşlem Görmeye Başlaması) Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş. (Şirket) paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 46.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi’nin 8’inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz sonucu satılan 9.368.780 TL nominal değerli paylar 08/07/2021 tarihinden itibaren Ana Pazar’da 21 TL/pay baz fiyat, “KTSKR.E” kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

ÖZDERİCİ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (OZGYO): Sermaye Piyasası Kurulu Karar Organı’nın 10.10.2019 tarih ve 52/1307 Sayılı ve 14.11.2019 tarih ve 65/1459 Sayılı Kararlarının yerine getirilmesi amacıyla; Şirket aktifinde bulunan Nuvo Dragos Projesindeki 17 Adet bağımsız bölümün Karşı Taraf alıcılar tarafından satın alınması konusunda şirket ile alıcılar arasında bir protokol imzalanmıştır. DEVA HOLDİNG A.Ş. (DEVA): Tekirdağ, Çerkezköy OSB’de bulunan Üretim Tesislerine yapılacak “Bölgesel/Öncelikli Yatırım” kapsamındaki tevsi yatırımlarımızla ilgili olarak; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nden 388.000.000 TL tutarında 525422 nolu No’lu; KDV İstisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi, Faiz Desteği ve Gümrük Vergisi Muafiyeti destek unsurlu “Yatırım Teşvik Belgesi” alınmıştır. Söz konusu belgenin bitiş tarihi 26.05.2024 olup, teşvik konusu kalemler, uzun vadeli potansiyel yatırımları içerdiğinden, günün ekonomik koşulları ve şirketin finansal durumuna göre değerlendirilerek ilgili yatırımın yapılıp yapılmamasına ve teşvikin süresinin uzatılmasına süreç içinde karar verilecektir.

TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. (TCELL): Şirket %100 iştiraki olan Turkcell Enerji Çözümleri ve Elektrik Satış Ticaret A.Ş. (“Turkcell Enerji”) tarafından, Boyut Grup Enerji Elektrik Üretim ve İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“Boyut Grup Enerji”) hisselerinin tamamının satın alınmasına ilişkin olarak Pay Devir Sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu işlemin bedeli 29,6 milyon USD’dir. Hisse senetlerinin devri, ilgili mercilerden alınacak izinler ve ön şartların tamamlanması sonrasında gerçekleştirilecek olup, Boyut Grup Enerji’nin net borçları sonrasında Şirket nakit çıkış 11,5 milyon ABD Doları olarak gerçekleşecektir. Bu tutarın 500 bin ABD Doları olan bölümü anlaşma tarihinden 2 yıl sonra gerçekleşecektir. Boyut Grup Enerji, 18MW mekanik üretim gücüne sahip olan İzmir Çeşme’de kurulu Karadağ Rüzgar Enerji Santralini bünyesinde bulundurmaktadır. 2016 yılında devreye alınan santralin lisans süresi 2057’de sona erecektir. Santralin 2026 sonuna kadar devlet alım garantisi mevcut olup, 2021-2026 yılları arasında beklenen yıllık geliri yaklaşık 5 milyon ABD Doları’dır. Satıcı şirket ile Şirket arasında yönetim, denetim, sermaye bakımından dolaylı veya dolaysız bir ilişki yoktur.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Şirket 31.05.2021 tarihli özel durum açıklamasında yer verildiği üzere; “Uydu Teknolojisi geliştirme, uydu üretimi yapma ve buna bağlı servisler vermesi planlanan, 20.000.000,00.-Türk Lirası başlangıç sermayesine sahip yeni bir şirketin kurulması, kurulacak olan şirkete %25 oranında iştirak edilmesi” şeklindeki duyuruya istinaden; 20.000.000 TL başlangıç sermayeli ve şirket %25 oranında pay sahibi olduğu “PLAN S UYDU VE UZAY TEKNOLOJİLERİ ANONİM ŞİRKETİ” unvanlı şirket 06.07.2021 tarihinde Ankara Ticaret Odası Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından tescil edilerek kurulmuştur.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu