Sponsorlu Bağlantılar

Göz Çizdirme Ameliyatı

Göz Çizdirme Ameliyatı

Görme olayının en önemli parçası olan gözde zamanla meydana gelen aksamalar görme olayına zarar verir. Böyle durumlarda gözlük kullanımı devreye girer ancak belli bir süre sonra kişiler bu durumdan sıkıla biliyor. Böyle durumlarda göz çizdirme ameliyatı gözlük kullanmadan görme olayının gerçekleşmesine imkân sunuyor. Görme kusurları yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğinden dolayı göz çizdirme ameliyatı konforlu ve sağlıklı hayat imkânı sağlayacaktır.

Göz Çizdirme Nedir?

Sürekli kontakt lens veya gözlük kullanımına ihtiyaç duyan kişiler zamanla bunlarla uğraşmak yerine kalıcı çözüm olarak göz çizdirme olabilirler. Daha önceki dönemlerde göz çizdirme işlemleri özel ince uçlu cihazlar kullanırken teknolojik gelişmelerle beraber günümüzde bu işlemler lazer cihazları ile gerçekleştiriyor. Numaralı gözlük kullanan kişiler farklı cerrahi müdahaleler ile gözlük takma veya lens kullanma durumundan kurtulabilirler.

Göz çizdirme ameliyatı ile orta ve düşük derecedeki hipermetrop, astigmat ve miyop gibi hastalıklar tamamen ortadan kaldırılabilir. İnsanların Kendi başlarına günlük yaşantılarını zorlaştıran bu hastalıklar göz çizdirme ameliyata sayesinde ortadan kalkacaktır. Ayrıca kontakt lens kullanımında enfeksiyon kapma durumunu daha da yatkın hale getiriyordu.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

Teknolojik olarak her alanda gerçekleşen gelişmeler ve yeni icatlar tıp alanında da oldukça ileri seviyelere taşınmıştır. Lazer cihazlarının tıp alanında kullanılması ile beraber birçok kolaylık ortaya çıkmış ve sağlık sorunları kolaylıkla giderilmiştir. Lazer göz ameliyatı astigmat, miyop ve hipermetrop gibi göz kusuru bulunan kişilere tekrar görme işlevini kazandırmak için uygulanır. Bu uygulama gözün ön kısmında bulunan kornea tabakasına uygulanır.

Dünya genelinde 20 yıldan fazla bir süredir göz tedavisinde kullanılan lazer teknolojisi ülkemizde de uzun süredir kullanılmaktadır. Lazer göz ameliyatı 18 ila 60 yaş aralığında görme bozukluğu oluşan tüm bireylere uygulanabilir. İleri göz kuruluğu olan 18 yaşından küçük veya 60 yaşından büyük kişilere tavsiye edilmez. Ayrıca hamilelik dönemindeki bayanlar, keratokonus bulguları bulunan kişiler, gözlük derecesinde artış devam eden kişilere lazer göz ameliyatı yapılamaz.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanılan lazer göz ameliyatı ihtiyaca kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.  Lasek ve PRk yöntemi, lasik yöntemi, femto lasik yöntemi, lasik Xtra yöntem olmak üzere 4 farklı lazer uygulaması yapılır. Temelde lazer uygulamaları kornea tabakası ve buna bağlı alt tabakaları üzerinde işlem gerçekleştirme olanağı sunar.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Lazer göz ameliyatı yapılan hastalar uygulama sonrasında ilk 2 gün duş alamaz, ayrıca ilk 1 hafta makyaj yapmamaları ve ilk 15 gün gözlerine ovalamamaları gerekir. İlk 15 gün boyunca havuza ve Deniz gibi yerlere girmeleri tavsiye edilmez.

Ayrıca ilk 1 ay güneşe çıkarken güneş gözlüğü takmak gerekir. Ayrıca uygulama sonrasında gözlerin bandajla kapatılmasına ihtiyaç duyulmaz. Doktorun önerdiği Damla ve ilaçlar özenle kullanılmalıdır. 24 saat sonra kişiler normal hayatına dönebilir ancak doktorun tavsiyelerini de dikkate alarak yaşantılarına devam edebilirler.

Keratokonus Nedir?

Gözün kornea tabakası yaratılış itibariyle yuvarlak şekle sahip olmasına rağmen zaman içerisinde öne doğru koni şeklinde sivrileşmesi durumuna keratokonus denir. Böyle durumlarda görme işleminin sağlıklı oluşumunu engelleyen durumlar ortaya çıkar. Keratokonus ameliyatı bu durumun tedavi edilmesinde kullanılan en etkili tedavi yöntemidir. Genetik yatkınlık, korneadaki enzimlerin dengesizliği bu durumun oluşmasına neden olur. Kornea tabakasının incelmesi öne doğru bombeleşmesi neticesinde keratokonus ameliyatı zorunlu hale getirir.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik döneminden başlayarak oluşan görme bozuklukları hastalığın en büyük belirtisi nedir. Sürekli artan gözlük numarası ve hastalığın ilerlemesi gözlükle düzeltilemeyen yüksek görme bozuklukları keratokonus belirtileridir. Keratokonus ameliyatı oluşan görme bozukluklarının tedavi edilmesinde kullanılan etkili bir yöntemdir.

Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda kornea nakli gerektirecek duruma kadar ilerleyebilir. Dileyen herkes tüm hastalar keratokonus ameliyatı için araştırma yaparak güvenilir bir şekilde yaptırabilirler.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Erken dönemde sert kontakt lensler kullanılabilir, ilerleyen süreçlerde ise çapraz bağlama tedavisi uygulanır. Keratokonus ameliyatı çapraz bağlama yöntemi yaklaşık olarak 2 gözde 35 dakikalık sürede tamamlanır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu