Sponsorlu Bağlantılar

Göz Felci Tedavi Yöntemleri

Göz Felci Tedavi Yöntemleri

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz göz felci beyinden göz çevresinde doğru işlevini yerine getirmeye çalışan sinirlerin hasara uğraması sonucunda fonksiyon yerine getirememesidir. Göz bölgesinden sorumlu olan bu sinirler daha çok göz kayması ve göz kapağı düşüklüğü şeklinde kendini gösterir.

Göz felci günümüzde daha çok yaşa bağlı olarak ortaya çıksa da diyabet yüksek tansiyon hastalarında sıklıkla görülür. Bu nedenle önem verilmesi gereken bir hastalıktır. Önemsenmeyen ve ertelenen göz felci hastalıkları hastanın yaşamını yitirmesine dahi neden olabilir.

Göz felci tedavisi her hastada farklılık gösterir. Çünkü bazı göz felci hastalıkları 6 ay gibi bir süre zarfında kendiliğinden iyileşme gösterirler. Bazı hastalara ise göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ve prizmatik cam tedavi yöntemi kullanılır.

Göz Felci Tedavi Fiyatları

Göz sağlığı ve erken tanı hayat kurtarır. Bu nedenle göz felci gibi önemli rahatsızlıklar ihmal edilmemelidir. Göz felci tedavi fiyatları hastalığın boyutuna ve uygulanacak tedavi yöntemine göre planlanır.

Göz Kayması Tedavisi

Günümüz teknolojik imkânları doğrultusunda göz kayması tedavisi farklı uygulamalar ile mümkün hale gelmektedir. Yaşa ve kaymanın durumuna bağlı olarak hastanın ihtiyacı doğrultusunda en doğru tedavi yöntemine karar verilir. Bu doğrultuda öncelikle detaylı göz muayenesi ve gerekli taramalar yapılmalıdır.

Uzman doktorların dikkat etmesi gereken en önemli husus hastanın yaşıdır. Çocukluk döneminde yani doğuştan getirilen şaşılık kendiliğinden düzelmez. Bu nedenle öncelikli olarak gözlük kullanılır. Göz kayması tedavisi için tercih edilen diğer önemli yöntem ise ameliyattır. Yapılan ameliyatla birlikte göz kasları yapısına göre ya güçlendirilir ya da zayıflatılır.

Göz Kayması Ameliyatı

Gözlerin aynı hizada olmaması durumunda şaşılık olarak bilinen göz kayması meydana gelir. Göz kayması genetik olabileceği gibi sonradan kendiliğinden de ortaya çıkabilir. Bu durum gözle ilgili önemli bir sağlık probleminin de habercisi olabilir.

Bu nedenle gerekli tarama ve tanılamanın yapılabilmesi için göz doktoruna başvurmak gerekir. Yapılan incelemeler ve ciddi göz kayması problemi karşısında göz kayması ameliyatı uygulanır. Göz merceğinin dışında bulunan ve aynı anda odaklanamayan kaslar yapısına göre yeniden güçlendirilmeye çalışılır. Böylece gözler aynı yöne bakmaya başlar.

Göz Kayması Kimlere Uygulanır?

Halk arasında şaşılık olarak bilinen göz kayması kişiyi psikolojik ve sosyal açıdan olumsuz etkiler. Çünkü yaşanan estetik kaygılar özgüven eksikliğine neden olduğu gibi sosyal ilişkileri de zedeler. Dolayısıyla şaşılık durumuna sahip hastalara göz kayması ameliyatı yapılır. Yapılan cerrahi müdahale ile gözlerin simetrisi sağlanır.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Cerrahi müdahalelerde hastaların seçimleri oldukça önemlidir. Göz kayması ameliyatı fiyatları yapılan seçimler doğrultusunda belirlenir. Özellikle özel sağlık kuruluşları sundukları hizmetler ve belirledikleri kriterler doğrultusunda ameliyat fiyatları hakkında hastaları bilgilendirirler.

Göz kayması Tedavisi Yöntemleri

Her iki gözün aynı anda farklı yöne bakması göz paralelliğini bozar. Sıklıkla görülen göz kayması hastanın şaşılık durumuna ve kayma miktarına göre doğru tedavi yöntemleri ile düzeltilmeye çalışılır. Uzman doktorlar tarafından yapılan tanı yöntemleri ile bu sorunların genel boyutu analiz edilir. Yapılan taramalar sonucunda çocuk hastalar için uygun gözlüklerin kullanımına karar verilir.

Ayrıca bazı göz kaymalarında ise kapama yöntemi tercih edilir. Buna göre hastanın iyi gören gözü bir ped yardımıyla kapatılır ve kaymanın yoğun olduğu göz sürekli çalıştırılır. Böylece göz paralelliği eşitlenmeyen başlar. Göz kayması tedavisi için son aşama ise cerrahi işlemlerdir. Göze hareket veren kasların yapısı incelenir. Merceğe göre güçlü olan kaslar zayıflatılırken zayıf kaslar ise güçlü hale getirilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu