Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz? ABD hisse piyasalarının günü düşüşle tamamlamalarının ardından bu sabah ABD vadelileri ve Asya’da satıcılı seyrin devam ettiğini görmekteyiz. Japonya, Çin ve Kore endekslerinde %1’in üzerinde kayıplar mevcut. Fed’in parasal sıkılaştırma döngüsüne ilişkin beklentiler, Rusya-Ukrayna krizinin görünümü ve ABD’de pek güçlü gelmeyen 4Ç21 bilançoları hisse senetleri üzerinde baskı oluştururken tahvil piyasalarında yükseliş görülmektedir. Çarşamba günü %1,90 seviyesine kadar yükselen 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi üç günlük düşüşün ardından bugün %1,76’ya kadar çekildi. Emtia tarafında; dün varili 88,8USD ile yedi yılın zirvesine yükselen Brent petrol fiyatları ABD ham petrol stoklarındaki sürpriz artışın etkisiyle 86,4USD seviyesine kadar geriledi. Ayrıca, Beyaz Saray stratejik rezerv kullanımının hızlandırılabileceğini açıkladı. Bugün Japonya’da yayınlanan enflasyon verilerine göre çekirdek fiyatlar Aralık’ta yıllık %0,5 ile beklenenden az artış kaydetti. Bununla birlikte tüketici enflasyonunda yaklaşık iki yılın en hızlı artışı kaydedilmiş oldu. Günün geri kalanında küresel piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt içinde TÜİK Ocak ayı Tüketici Güven Endeksi’ni yayınlayacak. Endeks Aralık’ta önceki aya göre %3,1 azalarak 71,1 puandan 68,9 puan ile tarihi düşük seviyeye gerilemişti. Borsa İstanbul tarafında; BIST100Endeksi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizinde değişikliğe gitmemesinin ardından günü düşüşle tamamladı. Teknik bakımdan kısa vadede 2.000 seviyesini önemsemekteyiz. Bu desteğin korunamaması durumunda geçmişte destek konumunda test edilen 1.980-1.960 seviyelerine geri çekilme görülebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ilk etapta 2.030 direnci takip edilebilir

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Küresel piyasalarda dün Avrupa pay endeksleri, %0,06-0,92 arasında değişen oranda artarak pozitif görünüm ortaya koydu. DAX Endeksi %0,65 ve CAC 40 Endeksi %0,30 arttı. FTSE 100 Endeksi ise yatay satıcılı olarak bölgeden negatif ayrıştı. EUR/USD paritesi %0,37’lik düşüş ile 1,13’e kadar geriledi. Buna karşın Dolar Endeksi (DXY), %0,34 artarak 95,8 puanı aştı. ABD tarafında pay endekslerindeki negatif görünüme Nasdaq Bileşik Endeksi %1,3’lük düşüş ile öncülük etti. S&P 500 ve Dow Jones endeksleri ise sırasıyla %1,1-%0,89 oranında düştü. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 2,5 baz puanlık düşüş ile %1,82’ye geriledi. Emtia grubundan Brent Petrol, 4 günlük artış serisinin ardından %0,74 düşerek varil başına 86,7 USD’ye geriledi. Ons altın ise sınırlı volatil hareket ederek günü 1.838 USD’de tamamladı. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 15 Ocak’ta sona eren haftada 286 bine yükselerek yaklaşık son 3 ayın zirvesini gördü.

BİST100 Endeksi dün gün ortasından itibaren sertleşen satışların etkisiyle %1,36 oranında düşerek 2.014,21 puana geriledi. Dar banttaki hareketini sürdüren USD/TRY ve EUR/TRY kurları sırasıyla %0,38-%0,77 oranında düşüş yaşadı. Gram altın da bir miktar gerileyerek günü 790 TL seviyesinde tamamladı. TCMB, PPK toplantısı sonucunda politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda %14 düzeyinde sabit tuttu. Böylece TCMB, 4 ayın ardından faiz indirim döngüsüne ara vermiş oldu. Yabancı yatırımcı, 14 Ocak haftasında 55,1mn USD’lik hisse senedi satışı gerçekleştirerek paydaki çıkış serisini 8. haftaya taşımış oldu. TÜİK’in Aralık ayına ilişkin açıkladığı verilere göre yurt dışı ÜFE yıllık bazda %87,6’lık rekor artış kaydetti.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu