Sponsorlu Bağlantılar

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt Tedavisi Nedir?

Görme kalitesini ciddi oranda düşüren kataraktın ilaçla tedavisi bulunmuyor. Dolayısıyla katarakt ameliyatı yapılır ve bu şekilde görüş kalitesi maksimum düzeye çıkarılır. Göz içerisinde mikro kesirler yardımıyla girilir. Ardından özelliğini ve saydamlığını yitiren lens çıkarılır ve yerine yapay lens yerleştirilir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

İlerlemiş katarakt için katarakt ameliyatı yapılmalıdır. Çünkü hasta günlük işlerini yapamaz hale gelmiştir. Her ne kadar gözlük ya da lens kullanılsa da istenilen net, saydam görüntü elde edilmez. Katarakt ameliyatı sağlık koşulları elverişli olan her hastaya uygulanır.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Katarakt görmeyi sağlayan doğal lensin giderek saydamlığını yitirmesi ve matlaşması sonucu meydana gelir. Fakat katarak hemen belirti vermeyebilir. Rutin yapılan göz kontrolleri sırasında katarakt teşhisi konulur.

Katarakt belirtileri içerisinde; renklerin soluk ve cansız görünmesi, buğulu ve bulanık görme, görme kalitesinde düşüklük, ışığa karşı duyarlı olmak gibi faktörler yer alır.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Katarakt türüne uygun bir şekilde katarakt ameliyatı yapılarak iyileştirilir. Katarakt çeşitleri içerisinde yer alan nükleer katarakt, doğuştan katarakt, lensin arkasını etkileyen katarakt ve lensin kenarını etkileyen katarakt türleridir.

Sarı Nokta Hastalığı Tanısı

Yaş ve çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkan sarı nokta hastalığı ciddi bir göz rahatsızlığıdır. Bu nedenle belirtilerin baş göstermesi ile birlikte hemen tanılama yapılmalı ve doğru tedavi yöntemleri ile müdahale edilmelidir.

Daha çok göz tomografisi ve anjiyografisi ile tanılanan sarı nokta hastalığı makulanın hasar görmesi olarak bilinir. Dolayısıyla retina üzerinde bulunan sarı nokta işlevini tam olarak gerçekleştiremez. Bu durum günlük işlerin ayrıntılı görüş alanını daraltır. Zaman ilerledikçe sarı nokta hastalığı sonucu ciddi görme kayıpları meydana gelir.

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Makulada meydana gelen sorunlar görme kayıplarına neden olur. Dolayısıyla gözün arka kısmında bulunan makula detaylı görmeyi sağlayan alandır.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı nokta hastalığı daha çok yeşil ilerlemiş kişilerde görülür. 60-65 yaş üzeri tüm hastalar risk altındadır. Ayrıca beslenmeye önem vermeyen ve sigara tüketen kişilerde de sarı nokta hastalığı görülür.

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var mıdır?

Sarı nokta hastalığı kuru tip makula dejenerasyonu ve yaş tip makula dejenerasyonu olarak iki farklı şekilde karşımıza çıkar.

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

Sarı nokta hastalığında görülen başlıca belirtiler şu şekildedir: düz çizgileri eğri görme, bulanık ve soluk görme, sarı lekeler görme olarak bilinir

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

Sarı nokta rahatsızlığı göz anjiyografisi ve tomografi sonucu yapılan tetkikler neticesinde belirlenir.

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Retina dekolmanı bazı sebeplerden dolayı oluşur. Oluşum nedenleri içerisinde yüksek miyopi, katarakt rahatsızlığı bulunması ve gözle ilgili ameliyatların yapılmış olması bulunur. Bunun dışında retina dekolmanı için en önemli etken olarak görülen göz içerisindeki jelin azalarak kıvamını yitirmesi gösterilebilir.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Nasıl ilgili önemli hastalıklar olan retina yırtığı retina dekolmanı yapılan göz muayenesi sırasında tespit edilir. Daha doğru ve net bilgilere ulaşmak için göz tomografisi ve anjiyosu da çekilir.

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Retina dekolmanı daha çok görme bozukluklarından biri olan yüksek düzeyli miyop hastalarında görülür. Bunun dışında 65-70 yaş üzeri hastalarda risk grubundadır. Genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerde hastalığı tetikler.

Retina Yırtığı Ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

Retina yırtığı lazerle tedavi edilirken retina dekolmanı cerrahi işlemlerle tedavi edilmeye çalışılır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu