Gündem

Küresel çapta mevcut risk başlıkları gündemdeki yerini koruyor

Piyasa Gündemi

ABD’de dün açıklanan TÜFE verisi yıllık bazda %8,5 oranında artış kaydetti ve zirvesini de yenilemiş oldu. Fed’in agresif bir sıkılaşmaya gideceğine dair yönlendirmeler devam ederken, piyasalar güçlü sıkılaşmanın ekonomik toparlanma üzerindeki etkilerini yakından takip edilecektir. Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’nın İstanbul’daki müzakereler sonucunda varılan anlaşmaları reddettiği ve savaşın süreceğine dair mesajları da jeopolitik riskleri gündemde tutuyor.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    12:00 Euro Bölgesi – Sanayi Üretimi Önem: Orta
•    15:30 ABD – ÜFE / Çekirdek ÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Geçen haftadan itibaren Fed cephesinden gelen agresif sıkılaşma mesajları ve küresel büyümeye ilişkin endişeler küresel hisse piyasaları ve risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, dün piyasalarda dalgalı bir fiyatlama etkili oldu. Bankacılık sektöründeki kâr satışlarıyla gün içinde aşağı yönlü bir seyir kaydedilse de gün sonuna doğru gelen alımlarla BIST-100 Endeksi günü %0,60 oranında yükselişle 2.463,76 puandan tamamladı. ABD borsaları günü düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Dolar/TL kuru 08:55 itibariyle dünkü endeks kapanışındaki seviyelerine paralel 14,58’den işlem görüyor. BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Son haftalardaki pozitif ayrışma hikayesinin ardından dün endeks yurtdışı piyasaların etkisinde kalarak güne zayıf bir başlangıç yaptı. Devamında da yurtdışı piyasalarla uyumlu bir hareket sergiledi. Yurtdışı ile sağlanan bu korelasyonun yanında teknik göstergelerde de gün altı periyotlarda yorulma işaretleri alındı. Buna rağmen endekste kısa vadeli yükselen trend 2.427’de orta vadeli yükselen trend ise 2.351’de bulunuyor. Bu trendler üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü pozisyonların potansiyelinin devam edeceğini düşünüyoruz. Yukarıda ise ilk güçlü direncimiz yükselen kanalın üst bandının bulunduğu 2.500’de bulunuyor. Mevcut yukarı yönlü pozisyonlar için 2.427 stop seviyesi olarak takip edilebilecekken, yeni alım için endeksin 2.500 üzerine oturmasını beklemek gerektiğini düşünüyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu