Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Fed üyelerinin sıkılaştırma patikasında faiz artırımı ve bilanço kombinasyonuna ilişkin yaptıkları yorumlar eşliğinde alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Alphabet, Amazon ve Meta gibi kritik teknoloji sektörü şirketlerinin finansallarının takip edileceği haftaya Fed üyelerinin sıkılaştırma patikasında faiz artırımı ve bilanço kombinasyonuna ilişkin yaptıkları yorumlar eşliğinde pozitif başlangıç yaptı. Bilançolar cephesinde, şimdiye kadar hisse başına düşen net kar öngörüsünde bulunan şirketlerin 44 tanesinden 23’ü konsensüsün üzerinde yönlendirme yaparken, 21’i konsensüsün altına işaret etti. Fed tarafında Kansas City Fed Başkanı George, Fed’in tahvil varlıklarını azaltmaya başlamak için geçmişte olduğundan daha erken hareket edebileceğini ve Fed’in portföyünü küçültmek için agresif bir adımın faiz artırımlarında derin olmayan bir süreç izlemesine izin verebileceğini söyledi. Fed geçen hafta, Mart ayındaki toplantısında faiz oranlarını artırmaya başlayacağının sinyalini verdi ve yetkililerin bu yıl içinde 8 trilyon dolardan fazla tahvili elden çıkarmaya başlaması bekleniyor. George, Fed’in pandemi sırasında sağlanan olağanüstü desteği kaldırmak için aldığı her iki eylemin birbiriyle bağlantılı olduğunu söyledi. Richmond Fed Başkanı Barkin de, Fed’in Mart ayında yapmaya başladığında faiz oranlarını ne kadar hızlı ve ne kadar artıracağının ekonomide ve daha spesifik olarak enflasyonda ne olacağına bağlı olacağını ifade etti. San Francisco Fed Başkanı Daly de, Fed’in Mart ayında sıfıra yakın faiz oranlarını yükseltmeye başlaması gerektiğini, ancak bundan sonra faiz oranlarını ne kadar yükselteceği konusundaki seçeneklerini açık tutması gerektiğini söyledi. Fed üyelerinin yaptıkları yorumlardan enflasyondaki yükseliş karşısında sıkı para politikasından vazgeçilmeyeceğini ancak faiz artırımı sayısı konusunda net olmadıklarını gözlemliyoruz Bu çerçevede faiz artışı ve bilanço kombinasyonunun nasıl şekil alacağı takibimizde olacak. ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün %1,80 seviyesine yaklaştıktan sonra %1,77 seviyesinden kapanırken, VIX endeksi 24,83 seviyesine geriledi. Avrupa cephesinde de, Almanya TÜFE Ocak ayı öncü verisi aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,4 ve %4,9 artışlarla piyasa beklentisini aştı. Verideki görünümün fiyat baskılarının 1992 yılındaki seviyelerindeki seyrini sürdürdüğüne işaret etmesi ile artan enflasyon endişeleri doğrultusunda %0,03 seviyesine kadar yükselerek yıl içerisinde ikinci defa pozitif bölgeye geçen Almanya 10 yıllık tahvil faizleri %0,01 seviyesinden kapandı. Güçlü gelen TÜFE verisinin ardından Fed’in şahin tavrına karşın güvercin tutumunu sürdürmekte kararlı olan AMB’ye yönelik faiz kararı beklentilerinin de artırım yönünde evrildiğini izliyoruz. Öyle ki, Euro Bölgesi para piyasalarında, AMB’den Eylül’e kadar 10 baz puan ve Aralık’a kadar 25 baz puanın üzerinde faiz artırım ihtimalini tam olarak fiyatlanıyor. Nasdaq endeksi %3,41 artışla 14.239,90 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %1,89 değer kazancıyla 4.515,55 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi ise %1,17 yükselişle 35.131,86 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah açık olan Asya piyasalarında da Hindistan öncülüğünde pozitif seyir hakim. Özellikle dün Fed cephesinden sıkılaştırmacı patikaya yönelik ılımlı söylemlerin piyasalardaki görünümde etkili olduğunu izliyoruz. ABD vadeliler cephesinde de dün yaşanan yükselişin ardından hafif realizasyonlar ön planda. Bugün yurt dışında ABD’de ISM imalat PMI, JOLTS açık iş pozisyonları ve inşaat giderleri verileri izlenecek. ISM imalat PMI Ocak ayı verisinin aylık bazda 0,7 puan düşüşle 58 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Ödenen fiyatlar alt endeksinin de aylık bazda 1,2 puan düşüşle 67 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. İstihdam ve yeni siparişler alt endekslerine yönelik olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere istihdam endeksi Aralık ayı verisi aylık bazda 0,9 puan artışla 53,9 seviyesine yükselmişti. Yeni siparişler alt endeksi de 0,4 puan düşüşle 61 seviyesine gerilemişti. JOLTS açık iş pozisyonları Kasım ayı verisi de 10,56 mn seviyesinde gerçekleşmişti. İnşaat giderleri Aralık ayı verisinin de aylık bazda %0,7 artış kaydedeceği tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Değişimi Ocak ayı verisinin 200K seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Euro Bölgesi cephesinde TÜFE verisi izlenecek. Ocak ayı öncü verisinin manşet ve çekirdek bazda %4,4 ve %1,7 artışlar kaydetmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu