Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Zayıf ADP verisinin Fed’in faiz artırımları cephesinde yavaş davranacağı yönündeki beklentileri güçlendirmesi ile alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, teknoloji sektörü hisselerinde yoğunlaşan alımlara ek olarak beklentilerin oldukça altında gerçekleşen ADP verisinin Fed’in faiz artırımları cephesinde yavaş davranacağı yönündeki beklentileri güçlendirmesi ile pozitif seyir izledi. Günlerdir Fed üyelerinden gelen yatıştırıcı söylemlerin ardından, Ocak ayı ADP Özel Sektör İstihdamı Değişimi verisi -301K seviyesinde piyasa beklentisinin oldukça altında geldi. Ancak bu düşüşün, omikrona bağlı tek seferlik bir zayıflama olarak algılandığını görüyoruz. Gün içinde %1,80 seviyesine yaklaşan ABD 10 yıllık tahvil faizleri de %1,775 seviyesine gerilerken, 64 puan seviyesini aşan 10-2 yıllık tahvil faizleri arasındaki fark 62 seviyesinde oluştu. VIX endeksi de düşüşünü sürdürerek 21,96 seviyesinden kapandı. Nasdaq endeksi %0,50 artışla 14.417,50 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %0,94 değer kazancıyla 4.589,32 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi ise %0,63 yükselişle 35.629,33 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah açık olan Asya piyasalarında ise satıcılı seyir görülüyor. ABD’de beklentilerin oldukça altında gerçekleşen ADP verisi sonrası öne çıkan küresel büyüme endişelerine ek olarak, jeopolitik riskler piyasalardaki görünümde etkili oluyor. Pentagon’un Avrupa merkezli güçlerinin bir kısmını daha doğuya taşıyacağını ve Avrupa’ya ABD merkezli ek birlikler konuşlandıracağını açıklamasının ardından Doğu Avrupa’daki jeopolitik gerilim arttı. Bu konuşlandırma, Ukrayna’nın Rusya ile doğu sınırı ve Moskova’nın müttefiki olan Belarus ile kuzey sınırında tahmini 100.000 Rus askeri ile gerçekleşecek. ABD vadeliler cephesinde de, Meta’nın beklentilerin altında gelen 4Ç21 net karı sonrası satıcılı seyir görülüyor. Şirketin net karı geçen yılın son çeyreğinde yıllık bazda %8 azalış göstererek 10,3 milyar dolara geriledi. Meta’nın net karı 2021 genelinde ise yıllık yüzde 35 artışla 39,4 milyar dolara ulaştı. Şirketin metaverse stratejisi için öncem taşıyan sanal gerçeklik ve akıllı gözlükler ile henüz piyasaya sürülmemiş diğer ürünler üzerinde çalışan Reality Labs bölümü, geçen yıl 10 milyar doların üzerinde zarar etti. Şirketin 2020’nin dördüncü çeyreğinde 3,88 dolar olan hisse başına karı da geçen yılın aynı döneminde 3,67 dolara gerileyerek beklentinin altında gerçekleşti. Bugün yurt dışında ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, ISM hizmet PMI, fabrika siparişleri verilerine ek olarak dayanıklı mal siparişler ve Markit hizmet PMI verisinin revizyonu takip edilecek. 29 Ocak haftasına ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 245K seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. ISM hizmet PMI Ocak ayı verisinin de 2,7 puan düşüşle 59,6 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Fabrika siparişler Aralık ayı verisinin de 0,4% düşüş kaydetmesi tahmin ediliyor. Dayalıklı mal siparişleri Aralık ayı verisinin %-0,9 seviyesinde teyit edilmesi öngörülüyor. Markit hizmet PMI verisinin de 50,9 seviyesinde teyit edilmesi bekleniyor. Hatırlanacağı üzere öncü veri aylık bazda 6,7 puan düşüşle 50,9 seviyesine gerilemişti. Euro Bölgesi’nde de ÜFE verisine ek olarak Markit hizmet PMI verisinin revizyonu ve AMB’nin faiz kararı toplantısı izlenecek. Aralık ayı ÜFE verisinin yıllık bazda %26,1 artış kaydetmesi bekleniyor. Markit hizmet PMI verisinin de 51,2 seviyesinde teyit edilmesi öngörülüyor. Hatırlanacağı üzere Ocak ayı öncü verisi aylık bazda 1,9 puan düşüşle 51,2 seviyesine gerilemişti. AMB cephesinde de, Euro Bölgesi para piyasalarında, AMB’den Temmuz’da mevduat faizini 10 baz puan artırması, yıl sonuna kadar da çeyrek puanlık faiz artışıyla yapması bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de tarimdışı istihdam verisi izlenecek. Ocak ayı istihdam artışının 150K seviyesinde gerçekleşmesi, işsizlik oranının da %3,9 seviyesindeki seyrini sürdürmesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazançlar verisinin de aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,5 ve %5,2 seviyelerinde artışlar göstermesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde de perakende satışlar verisi izlenecek. Aralık ayı verisinin aylık bazda %0,9 düşüş kaydetmesi, yıllık bazda da %5 artış göstermesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu