Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Beklentileri aşan TDİ verisinin yarattığı iyimserliğe ek olarak, teknoloji sektörü hisselerinde yoğunlaşan alımlarla pozitif seyirle kapandı

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, beklentileri aşan TDİ verisinin yarattığı iyimserliğe ek olarak teknoloji sektörü hisselerinde öne çıkan alımların desteğinde alıcılı seyirle kapandı. Ocak ayında tarım dışı istihdam 467K seviyesinde, piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca Aralık ayı verisi de 199K’dan 510K’ya revize edildi. İşsizlik oranı ise %4 ile piyasa beklentisinin hafif üzerinde gerçekleşti. Ortalama saatlik kazançlarda da beklentilerin üzerinde artışlar izlendi. Buna göre Ocak’ta ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %0,7 yıllık bazda da %5,7 yükseldi. ABD Başkanı Biden veri sonrası yaptığı açıklamada, ülkede istihdamın her zamankinden daha güçlü olduğunu belirterek, daha fazla yüksek ücretli işe ihtiyaç olduğunu ifade etti. Fiyat artışlarına da değinen Biden, benzin ve gıda fiyatlarının arttığını, bunları düşürmeye yönelik çalışmaların yapıldığını anlattı. Veri sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,93 seviyesini test ettikten sonra %1,90 seviyesinden kapanırken, Almanya 10 yıllıkları da %0,205 seviyesine yükseldi. VIX endeksi ise 23,22 seviyesine geriledi. Nasdaq endeksi %1,58 artışla 14.098,00 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %0,52 değer kazancıyla 4.500,54 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi ise %0,06 düşüşle 35.089,74 seviyesinden kapandı. Haftalık bazda Nasdaq endeksi %2,4 yükselirken, S&P 500 ve Dow Jones endeksleri sırasıyla %1,5 ve %1,1 getiri sağladı. Endeksler, 2022 yılı özelinde ikinci kez haftalık bazda pozitif performans gösterdi. Hisseler özelinde, Amazon hissesi güçlü 4Ç21 sonuçlarının ardından %13,5 yükselerek, 2015 yılından bu yana en iyi günlük performansını gösterdi. Snap hissesi %58,8 yükselirken, Pinterest hissesi de %11,2 artıda kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Çin piyasalarının da tatilden dönmesi sonrası GOÜ piyasalarında karışık seyir görülüyor. Küresel para politikalarında sıkılaşmaya geçişin risk algısını baskılamasına ek olarak, Ukrayna-Rusya geriliminin piyasalardaki görünümde etkili olduğunu izliyoruz. Dün akşam Beyaz Saray Ulusal güvenlik danışmanı Sullivan Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yakın olabileceği konusunda uyardı. Sullivan, Rusya’nın bir kaç hafta sonra Ukrayna’ya karşı askeri harekat başlatabileceğini ya da bunun yerine diplomatik yolu seçebileceğini belirtti. Açıklama, iki ABD’li yetkilinin Rusya’nın Ukrayna’yı tam ölçekli bir işgal için ihtiyaç duyacağına inandığı muharebe gücünün yaklaşık %70’ine sahip olduğunu söylemesinin ardından geldi. ABD vadeliler cephesinde de yatay karışık seyir gözleniyor. Bugün yurt dışında ABD’de veri akışı sakin seyredecek. Euro Bölgesi’nde ise Sentix yatırımcı güveni verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Ocak ayı verisi aylık bazda 1,31 puan artışla 16,68 seviyesinde gerçekleşmişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de NFIB küçük işletme iyimserliği ve dış ticaret dengesi verisi izlenecek. NFIB küçük işletme iyimserliği Ocak ayı verisinin aylık bazda 1,5 puan düşüşle 97,4 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Aralık ayı dış ticaret dengesi verisinin de 83 milyar dolar açık olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Asya cephesinde de Japonya’da cari denge verisi izlenecek. Aralık ayı verisinin 101,1 milyar yen fazla olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu