Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Enflasyon gelişmelerinin parasal sıkılaşma cephesinde oluşturabileceği yansımalara ilişkin endişelerle ekside kapandı

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, son 40 yılın zirvesinde seyretmeye devam edeceği öngörülen enflasyon verisi öncesi Fed’in yıl içerisinde faiz artırımları konusunda agresif davranabileceği konusunda artan beklentilerle satıcılı seyir izledi. Ocak ayı TÜFE verisine ilişkin beklentiler verinin aylık ve yıllık bazda manşet olarak sırasıyla %0,4 ve %7,3 artışlar kaydedeceği yönünde oluştu. Böylece, fiyat baskılarının 1982’den bu yana zirvede kalacağının tahmin edildiği çıkarımı yapılabilir. Söz konusu tahminler ışığında Bank of America da yıl içerisinde yedi defa çeyrek baz puanlık faiz artırmına gideceğini öngördüğünü duyurdu. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,94 seviyesini test ettikten sonra %1,91 seviyesinden kapanırken, Almanya 10 yıllıkları da %0,23 seviyesine yükseldi. VIX endeksi ise 22,86 seviyesine geriledi. Nasdaq endeksi %0,58 düşüşle 14.015,70 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %0,37 değer kaybıyla 4.483,87 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi ise yatay seyir izleyerek 35.091,13 seviyesinden kapandı. Sektörler cephesinde, teknoloji ve iletişim sektörü hisselerinin satıcılı seyir izlediği takip edildi. Bilançolar tarafında da bugün ABD’de Pfizer, Harley-Davidson, Lyft, Chipotle ve Yum China’nın 4Ç21 finansalları izlenecek. Dün itibarıyla S&P 500 şirketlerinden 281 tanesi 4Ç21 finansallarını açıkladı. Bu şirketlerin %78’inin net karı piyasa beklentisini aştı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da negatif eğilimli karışık seyir görülüyor. Küresel enflasyon baskılarındaki artışın tahvil faizleri cephesindeki yansımaları bölge özelindeki gelişmeler piyasalardaki görünümde etkili oluyor. Fiyat gelişmelerinin para politikası cephesindeki yansımalarına ilişkin öngörülerle ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,94 seviyesini aştığını izliyoruz. Bölge özelindeki gelişmeler cephesinde de bazı şirketlerin ABD’li şirketlerden ürün alımları için izne tabi tutulan gruba eklenmesi Hong Kong ve Çin piyasalarındaki kayıpların temelini oluşturuyor. ABD vadeliler cephesinde dün yaşanan satıcılı seyir sonrası hafif toparlanma eğilimi gözleniyor. Bugün yurt dışında NFIB küçük işletme iyimserliği ve dış ticaret dengesi verisi izlenecek. NFIB küçük işletme iyimserliği Ocak ayı verisinin aylık bazda 1,5 puan düşüşle 97,4 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Aralık ayı dış ticaret dengesi verisinin de 83 milyar dolar açık olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de veri akışı sakin seyredecek. Ancak Fed üyesi Mester’ın konuşması takibimizde olacak. Asya cephesinde de Japonya’da makine araçları siparişleri izlenecek. Hatırlanacağı üzere Aralık ayı verisi yıllık bazda %40,6 artış kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu