Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Tarımdışı istihdam verisinin para politikası cephesindeki olası yansımalarına yönelik beklentilerle rekor seviyelerden kapandı

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, tarımdışı istihdam verisinin para politikası cephesindeki olası yansımalarına yönelik beklentilerle rekor yüksek seviyelerden kapandı. Makro veriler cephesinde haftalık işsizlik maaşı başvurularının Mart 2020’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşmesi de piyasalardaki iyimser görünümde etkili oldu. Veri 28 Ağustos haftasında 340K seviyesinde, piyasa beklentisinin hafif altında gerçekleşmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,29’lu seviyelere yönelim gösterirken, VIX endeksi 16 seviyesine üzerindeki seyrini sürdürdü. Nasdaq endeksi %0,41 artışla 15.372,90 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi, %0,38 değer kazancıyla 4.541,40 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi de %0,43 yükselişle 35.465,06 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında ise karışık seyir hakim. ABD tarafında tarımdışı istihdam verisine yönelik beklentiler piyasaların seyrine yön veren ana unsur olurken, bölge özelindeki gelişmeler de ön planda. Çin cephesinde düzenleyici otoritenin hamleleri piyasaları baskılamaya devam ederken, Caixin hizmet PMI verisinin aylık bazda 8,2 puan düşüşle 46,7 seviyesinde gerçekleşerek, 2020 yılbaşından bu yana sektörde ilk kez daralmaya işaret etti. Japonya tarafında da MSCI A. Ş.Japonya ‘nın desteğiyle Ocak ayından bu yana en uzun çizgi olan ve Başbakan Yoshihide Suga’ nın istifa etmeyi planladığına dair haberler sonrası MSCI Asya Pasifik endeksi yükselişini altıncı günde de devam ettirdi. Bilindiği üzere Suga’nın salgınla mücadele yaklaşımı çuk eleştiriliyordu. ABD vadeliler tarafında da alıcılı seyir görülüyor. Bugün ABD’de tarımdışı istihdam ve ISM hizmet PMI verilerine ek olarak, Markit hizmet PMI verisinin revizyonu izlenecek. Ağustos ayı tarımdışı istihdam verisinin 748K seviyesinde gerçekleşmesi ve işsizlik oranının da aylık bazda 0,2 puanlık düşüşle %5,2 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Ortalama saatlik kazançlar verisinin de aylık bazda %0,3, yıllık bazda da %4 artış kaydetmesi öngörülüyor. ISM hizmet PMI verisinin de aylık bazda 2,4 puan düşüşle 61,7 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Markit hizmet PMI verisinin revizyonuna ilişkin olarak aylık bazda 4,7 puanlık düşüşle 55,2 seviyesinde gerçekleşen verinin bu seviyede teyit edilmesi bekleniyor. Euro Bölgesi’nde de perakende satışlar verisinin beraberinde Markit hizmet PMI verisinin revizyonu izlenecek. Perakende satışlar verisinin Temmuz ayında yıllık bazda %4,5 artış kaydedecek. Öncü olarak aylık bazda 0,1 puanlık ılımlı düşüşle 59,7 seviyesinde gerçekleşen verinin bu seviyede teyit edilmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Önümüzdeki Pazartesi günü ABD’de veri akışı sakin seyredecek. Euro Bölgesi cephesinde Sentix yatırımcı güveni verisini izleyeceğiz. Eylül ayı verisinin aylık bazda 3,3 puan düşüşle 18,9 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu