Gündem

Küresel piyasalarda yüksek volatilite

Bugün Ne Bekliyoruz?

 Küresel piyasalarda yüksek volatilite devam ederken bu sabah Asya hisse endekslerinde karışık bir seyir görmekteyiz. Japonya ve Güney Kore’de alış ağırlıklı, Hong Kong ve Çin’de satıcıların güçlü olduğu bir seans izlenmektedir. ABD endeks vadelilerinde yatay bir seyir hâkim. Merkez bankalarına yönelik sıkılaştırma beklentileri artarken bu hafta perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesinde her iki yönde de sert hareketler devam edebilir. Ayrıca Ukrayna konusuyla ilgili yoğun haber akışı ve Batılı liderler arasındaki diplomasi trafiğinin krize çözüm olup olmayacağı izlenmeye devam edilmektedir. Bugün yurt içinde İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit’in hazırladığı ocak ayı İSO İhracat İklimi Endeksi takip edilecek. Endeks, Omikron varyantının ekonomik faaliyetleri baskılayıcı etkisiyle Aralık’ta 53,9 puana gerileyerek Şubat 2021’den beri en düşük değeri almasına karşın Türkiye’nin ana ihracat pazarlarında faaliyet koşullarının genel olarak iyileşmeye devam ettiğini göstermişti. Küresel önemdeki merkez bankalarının politikalarına ilişkin beklentiler ve jeopolitik riskler dolayısıyla yurt içi piyasalarda da sert hareketler devam edebilir. BIST100 Endeksi’nin güne yatay bir başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Avrupa hisse endeksleri genelinde %0,50’nin üzerinde artış kaydedilerek pozitif görünüm ortaya kondu. DAX Endeksi %0,71, FTSE 100 Endeksi %0,76 ve CAC 40 Endeksi de %0,83 oranında arttı. Euro Bölgesi’nde Sentix yatırımcı güveni endeksi Şubat’ta yükseldi. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da sanayi üretimi piyasa beklentilerine paralel olarak Aralık’ta önceki aya göre %0,3 düştü. EUR/USD paritesi altı günlük yükseliş serisinin ardından %0,23 düşerek 1,144 seviyesinden işlem gördü. Dolar Endeksi (DXY) 95,4 puanda yatay bir seyir izledi. ABD hisse senetleri dalgalı bir seansın ardından teknoloji hisselerindeki düşüşün etkisiyle günü ekside kapattı. S&P 500 Endeksi %0,37, Nasdaq Bileşik Endeksi %0,58 düştü. Buna karşın Dow Jones Endeksi stabil kaldı. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,92’nin hemen üstünde işlem görmeye devam etti. Brent petrolün varili 92USD’nin hemen üstünde yatay satıcılı fiyatlandı. Ons altın %0,75 değer kazanarak 1.822 USD’ye yükseldi.

BİST100 Endeksi, dün gün ortasından itibaren gelen alımların etkisiyle %2,77 oranında artarak 1.997,58 puana yükseldi. Kur tarafındaki sakin seyir sürdü. Ons altından destek bulan gram altın ise 796 TL’de günü tamamladı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu