Gündem

Küresel risk iştahı zayıf seyrini sürdürüyor

Piyasa Gündemi

TCMB dünkü toplantısında beklentilere paralel faiz oranlarında değişikliğe gitmedi ve politika faizini %14,0 olarak korudu. Karar metninde alınmış olan kararların birikimli etkilerinin takip edileceğini ifade edilirken, daha önceki toplantıda kullanılan ilk çeyrek boyunca ifadesi bu defa yer almadı. Fed’e ilişkin sıkılaşma beklentileri küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Rusya – Ukrayna arasındaki gelişmeler de önemini koruyor.
 
Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – Tüketici Güveni Önem: Orta
•    15:30 ECB Başkanı Lagarde Konuşması Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed’in daha agresif bir sıkılaşmaya gideceğine dair beklentiler ve jeopolitik riskler risk iştahı ve hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Gün içerisinde dalgalı bir seyrin izlendiği ve ilerleyen bölümde satış baskısının artış kaydettiği BIST-100 Endeksi günü %1,36 oranında kayıpla 2.014,21 puandan tamamladı. ABD borsaları akşam saatlerinde etkili olan satışlarla günü %1’leri bulan düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah satıcılı seyrini sürdürüyor. Asya piyasalarında satıcılı bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,36 – 13,39 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,43’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Günün ilk bölümünde yukarı yönlü bir fiyatlamanın gözlendiği BIST-100 Endeksi’nde günün ikinci yarısında kazançların geri verildiği ve satış baskısının ön plana çıktığı takip edildi. Endekste son dönemde teknik indikatörlerdeki zayıflama da dikkat çekiyor. Aşağı yönlü hareketlerde 22 günlük basit hareketli ortalamanın bulunduğu 1.965 seviyesi ilk önemli destek konumundadır. Ortalama altında satış baskısının artış kaydedebileceği endekste, haftalık kapanışın bu seviye altında gerçekleşmesi halinde satıcılı fiyatlamaya yeni haftaya da taşınabilir. Ortalama altında 1.910 ve 1.870 seviyeleri gündeme gelebilir. Tepki alımlarında ise 2.044 – 2.066 ve 2.086 seviyeleri kısa vadeli direnç konumunda olup, 2.086 üzerinde kapanış görmeden yükselişlere temkinli yaklaşılması faydalı olacaktır.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu