Sponsorlu Bağlantılar

Likya Yolu

Likya Yolu

Likya Yolu, tarihte Likya olarak anılan Teke Yarımadası’nda Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan patikaların bir kısmının işaretlenmesi ve haritalanmasıyla oluşturulmuş bir yürüyüş parkurudur. Likya Yolu, Türkiye’nin güneybatısındaki eski Likya kıyılarının bir bölümünde yer alan uzun mesafeli bir parkurdur.

Likya Yolu’nun uzunluğu 500 kilometreden (310 mil) fazladır. Bu yol Fethiye, Ovacık yakınlarındaki Hisarönü’nden Antalya’ya yaklaşık 20 km (12 mil) uzaklıktaki Konyaaltı, Geyikbayırı’na başlar. Yol, kırmızı ve beyaz yol çizgileriyle işaretlenmiştir.

1992 yılında faaliyete geçen Likya Yolu, Türkiye’de yaşayan İngiliz Kate Clow tarafından tasarlanmış ve 1999 yılında Kate Clow tarafından yaptırılmıştır. Yol, adını bir zamanlar bölgeyi yöneten kadim uygarlıktan almıştır. Likya yolu nerede sorusunun yanıtını arayanlara da bu şekilde cevap vermiş olduk.

Patara Limanı yakınında bulunan ve 1994 yılında Prof. Dr. Sencer Şahin tarafından tercüme edilen Stadiasmus Patarensis adlı bir yazıt, MS 43 yılında Likya’nın bir Roma eyaleti olduğunu belirtmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu