Gündem

Nereden çıktı bu “ Haber Arama Motoru?”

 

Mehmet  Türker AKANLAR – 06.02.2022 Tarafsız yayıncılık ve alternatif olma cabamız 3 senedir sonuç buldu. Ancak sorunun tarafsızlık veya siyaset olmadığını gördük. Üç senenin özeti:

Siyasi bir baskı gördünüz mü.?

Bize en çok sorulan soru  ‘Siyasi bir baskı gördünüz mü? ‘ oldu.  Biz işimizi yaptık hatta siyasette de alternatif olduk. Biz olması gerekeni yaptık yani taraf olamadığımız için baskı değil destek gördük.

Medyanın içindeki köşeler

İkinci en çok sorulan soru ise “ En büyük sorununuz ne oldu? “ maalesef medya içindeki ara geçişler. Nedir bu ara geçişler. Diyeceksiniz. Maalesef emekçi gazetecilerle alakası olamayan “ Haber Dağıtımları “ ve “ Haber takipleri “

Medyaya tamamen haber dağıtımı mümkün mü?

Maalesef, bu konuda dağıtan kuruluşlar olsa da sürecin tekele dönüştüğünü ve istediklerini ilettiklerini gördük. Bu alan rekabete açık, bu konuda medya dağıtımcılarının daha fazla olması lazım. Sektör burada gelişmeli, alternatife ihtiyacı var.

“Haber Takibi” tüm medyada mümkün mü?

Haber arama motorumuzun çıkış noktası da bu aslında. Tüm medyanın takip edilmediğini de gördük. Her işte olduğu gibi sistemi en kolay taranan en kolay bulunan üzerine kurgulandığını gördük.

Haber Takibi nasıl yapılır.?

Tarayıcı botlar ile belirlenen siteler hızlı şekilde taranır. Peki, bu tarama zararlı mı? Zararlı.

Güçlü server’ları olmayan az yatırımlarla kurulmuş siteler zaten çok bütçeleri yokken böyle bir taramayı kaldıramaz. Bizde defalarca uyarmamıza rağmen defalarca sitelerimiz bu şekilde çökertildi.

( Server (Sunucu), bilgisayar ağlarında, istemcilerin (kullanıcıların) erişebileceği, kullanımına ve paylaşımına açık kaynakları veya bazı servisleri (FTP, E-Posta, Web Sitesi) çalıştıran bilgisayar birimlerine verilen genel bir addır.)

Alternatif yayıncı mı olacağız.? Yoksa işi gücü bırakıp siz kolay tarayın diye para mı bulacağız.?

Biz haber okunsun diye haber yapıyoruz. Basın emekçilerinin durumu ve hali ortada. Dar bütçeler emek  emek kurulmuş siteler ne zorluklarla buralara geliyor ah bir bilseniz

Google taramalarına bile kapattık

Kuruluş esnasında  yeri geliyor “ Google taramalarına bile kapattık “ biliyor musunuz.? Kolay olmuyor. Alternatif olmak patron altında çalışmamak. Alternatif yayıncı olmak ne zordur ve  bu ipi göğüslemek.?

Google her yeni açılan siteyi tarar, sektörde bunu en güçlü yapanı. Maalesef yeri geldi onu da engelledik. Ya yayın yapamayacağız ya da Google’da görünmek uğruna site gidecek.

 Her şey aslında parayla orantılı para varsa server’larınız var çökmeyen yapılarınız var!

Keşke kaynak olsa!  “ Aman olmasın “

İşte kıt kaynak yönetimidir; iktisat. Eski bir bankacını medya sektöründeki çıkmaza ekonomik bilgisiyle sektörü canlandırmasıdır, Hibya.

Hep dostlarıma derdim ki kaynak olsa neler neler yapardık.  – “AMAN OLMASIN ! ağbey derler.. “ Kaynağın olmasın kimsenin boyunduruğunda olma ki bağımsız ol! O yüzden sadece aboneliklerle bu günlere geldik.

“Haber Arama Motoru” bu sektörde kurulmuş bir tepkidir

Kıt kaynakla yapılmış siteleri, “Tarama botlarna” izin vermeyen bir yapı ile hazırladık. Bilin ki orda bir “site açılmıyorsa sistem çöküyorsa” nedeni bellidir. 

Bunu, emek emek yazılan haberlerin nerede yayınlandığını sizler tarafından kolayca bulunsun diye hazırladık. 

Sadece ticari kazanç uğruna daha hızlı daha kolay siteleri hızlı tarayıp arkada ne olursa olsun diyen bir zihniyetle yapmadık. ( Tepkiliyiz defalarca uyardık )

Sitelerimiz bireysel okuyuculara göre yapıldı. Bizim işimiz haber üretmek ve haber okutmak.

Size “şu sitelerde çıkmışsınız” demek. Uğruna çökertilen serverlar’ın takdirini de size bırakıyoruz.

Keşke uğraştığımız tek şey haber olsa..

Türkiye de ne kadar çok yayıncı olduğunu görün

Bunu haberlerimizi sadece bulmanız için değil dahil olmak isteyen tüm yayıncılara açık sunuyoruz.

Çünkü Türkiye’de görmediğiniz bilmediğiniz yayıncıları da bulabilmeniz istedik. Sayıları çok ama çok fazla.!  Görmediğiniz o basın emekçileri yaşam mücadelesinde.

 – Burada sorulacak bir soru var! Avrupa Birliği’nde gelen fonlar nereye gidiyor?

Herkese açık mı?, bu da mı tekel?

 Basit bir kodla tüm yayıncılar dahil olacaktır. Başlangıç olarak da tüm haber abonelerimizi dahil etmeye başladık bile. Şimdi de WordPress siteler dahil olmaya başladı.

Neden “ Haber Arma Motoru “

Emek emek çalışıp yazılan haberlerin emek emek yayınlayan; bölgesine, alanına haberiyle aydınlatan gazetecileri görmeniz içindir. Sadece bir avuç yayını değil. Binlerce emekçi gazeteci için çalışıyoruz.

Dolayısıyla raporlanmayan siteleri de artık görebileceksiniz.

Raporlanmayan da ne demek?

Hibya, 1465’den fazla abonesiyle kendi server’larına gelen; “19.852 tane yayın çeken site olduğunu” biliyor muydunuz?

Bu kadar yayının raporlanmaması ne demek? Ya da bu kadar yayıncıdan haberinizi olmaması ne demek? Şaka gibi…

Abonelerimize iki sene ücretsiz test yayını yaptık

Emekçi gazeteciler için kurulduğumuz hibya, hem bize iş hem de yayıncılar alternatif olurken iki sene boyunca da haberlerimizi ücretsiz test yayını ile verdik.

Gerçi “ücretli yayına geçince” de, “ücretsiz yayın bitti” o zaman biz de artık kullanmıyoruz diyen meslektaşlarımıza da teşekkür ediyoruz.

Haber ücretlerin gücünüze göre verdik

Tek derdimiz sektöre destek olmaktı. Tek derdimiz sektöre alternatif olmaktı. İşte bu yüzdende haberlerimizi özel  indirimler ile  gücünüze göre verdik, destek olduk olacağız.

Sosyal sorumluluk projesi mi?

Hibya bir “sosyal sorumluluk projesi” midir.? demiştik. Emekçilerin, basın emekçilerini bağımsız olarak çalışabileceği alternatif olacağı bir kaynak ve işvereniz.

Herkese açığız her diyaloga açığız. Kendi server’larımız patlayıp yayınımız kesilmesine bile göze alıp yayın yapmış emekçileriz.

Günün sonunda…

Amacımı gündelik dilde, kısa ve tarafsız haberler yapmak sizi yanıltmadan zamanınızı almadan bilgiliye ulaşltırmaktır.

Şuan 182 ülkeden 125 sitemizle 14 dilde ve dijital translateler ile okunuyoruz. 

Düşünün ki bunu emek yoğun sermaye ile yaptık.

 

Sizlerle buralara geldik. Sizlerle büyüyeceğiz. Bu günler için teşekkürü sizlere bir borç biliriz. Biz elimizden geldiğince sektöre destek oluyoruz ve sektörü geliştiriyoruz. Sizlerin de desteğiniz istiyoruz. 

Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu