Gündem

Paskalya tatili nedeniyle küresel çapta likidite düşük seyredebilir

Piyasa Gündemi

TCMB dünkü toplantısında beklentilerle uyumlu olarak politika faizini %14,0 olarak korudu. Dün gerçekleşen ECB toplantısında varlık alım programının üçüncü çeyrekte sona ereceği ve varlık alımlarının bitiminden sonra faiz artırımlarının gündeme alınacağı mesajı verildi. Enflasyon ve merkez bankalarının agresif bir sıkılaşma kaydedeceklerine dair endişeler gündemdeki yerini korurken, Paskalya tatili dolayısıyla Avrupa ve ABD başta olmak üzere bugün birçok piyasa kapalı olacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    11:00 Türkiye – Bütçe Dengesi Önem: Orta
•    16:15 ABD – Sanayi Üretimi Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Son dönemde satış baskısının ön plana çıktığı küresel hisse piyasalarında dün gün içerisinde bir miktar toparlanma çabası etkili oldu. Ancak akşam saatlerinde ABD borsalarında teknoloji hisseleri öncülüğünde satışlar hız kazandı. BIST-100 Endeksi dün günü %0,61 oranında değer kazanımıyla 2.475,41 puandan tamamladı. Bugün Paskalya tatili sebebiyle ABD ve Avrupa borsaları kapalı olacak. Asya tarafında da bazı borsalar işlem görmezken, açık olan piyasalarda yataya yakın karışık bir görünüm hâkim. Bugün Avrupa ve ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle küresel çapta likidite zayıf seyredebilir. Endeks kapanışında 14,62 – 14,63 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:50 itibariyle 14,62’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100’de dün oldukça dar bir bant içinde hareket edildi. Bugün yurtdışı piyasalar ağırlıklı olarak kapalı olacak. Buna bağlı olarak içeride de hareket sınırlı ve düşük hacimli kalabilir. Yurtdışı piyasalardaki tatili ve dün gerçekleşen sınırlı hareketi göz önünde bulundurduğumuzda dünkü stratejilerimizi korumaya devam ediyoruz. Bugün kısa vadeli yükselen trendimiz 2477’de iken orta vadeli takip ettiğimiz yükselen trend ise 2382 bulunuyor. Hatırlanacak olursa son birkaç gündür yeni alım için endeksin 2.500 üzerine oturmasını beklemek gerektiğini düşündüğümüzü dile getirmiştik. Dün de bu koşul gerçekleşmedi. Bugün yükselen kanalın üst bandı olarak 2.530 olarak takip edeceğiz. Gelecek hafta izleyeceğimiz en önemli direncin de bahsettiğimiz bu kanalın üst bandında oluşacağını düşünüyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu