Gündem

Piyasadan haberler

Aksigorta, organizasyon yapısında değişikliğe gitti.Aksigorta’dan KAP’a yapılan açıklamaya göre, 01.01.2022 tarihinden itibaren Kurumsal Teknik, Satış, Hukuk ve Reasürans Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Fahri Altıngöz “Genel Müdür Vekili” olarak atandı.

Balatacılar Balatacılık, bağlı ortaklığı Berta Balata’nın makine-teçhizat ve bina değerlendirmesi için sözleşme imzaladı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Şirketimiz Balatacılar A.Ş. ile bağlı ortaklığımız Berka Balata A.Ş. aktifinde bulunan makine ve teçhizatlar ile ayrıca, yine Berka Balata A.Ş. şirketi kayıtlarında yer alan Tahsisli Arsa Sözleşmesi gereği Yapı Ruhsatı alınmış olan A Blok binanın tamamlanmış olması nedeni ile ilgili maddi duran varlık, Maddi Duran Varlıklar ve Tesis, Makina ve Teçhizatlar’a ilişkin muhasebe Standardı (“TMS 16″) gereğince; 31.12.2021 tarihi itibariyle TFRS finansal tablolara yansıtılmak üzere yeniden değerleme yaptırılmasına karar verilmiş ve değerleme şirketi olarak SPK lisanslı Lal Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. şirketi ile 31.12.2021 tarihinde sözleşme imzalanmış ve çalışmalara başlanmıştır.”

VBTYZ, Genel Müdür Yardımcısı Ataması Hakkında Şirketin Yönetim Kurulu’nun 03.01.2022 tarihli ve 2022/02 sayılı toplantısı sonucunda ;Şirketin Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine 03.01.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere IBM’den transfer edilen Sayın Taner YILDIRIM’ın atanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

OZKGY, Şirketin yürütmekte olduğu İstanbul İli, Eyüpsultan İlçesi,Göktürk Mahallesi, 197 ada, 1 parselde yer alan Göktürk 2 projesi için A-B-C Blok olmak üzere Yapı Ruhsatları 30-31.12.2021 tarihleri itibari ile alınmıştır.

OZKGY, Şirketin İstanbul İli,Eyüpsultan İlçesi,Göktürk Mahallesi, 203 ada 1 parselde yürüttüğü Göktürk 1 projesinde bulunan 11 Blok için Yapı Kullanma İzni (İskan) belgeleri alınmıştır.

ZOREN, Şirketin %100 bağlı ortaklığı Rotor Elektrik Üretim AŞ’nin Osmaniye ili, Bahçe ilçesinde işletmekte olduğu 150,6 MWm / 150,6 MWe lisans ve 135 MWm/135 MWe kurulu güce sahip Gökçedağ Rüzgar Enerjisi Santrali’ne entegre olarak güneş enerjisinden elektrik üretmek üzere Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi (Ana Kaynak RES + Yardımcı Kaynak GES) kurmak amacıyla santralin mevcut elektrik üretim lisansının 160,209 MWm / 150,6 MWe olarak tadil edilmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na başvuruda bulunulmuştur.

MEGAP, Firma çevre duyarlılığını artırmak, küresel ısınmanın getirdiği iklim değişiklikleri ile mücadele kapsamında yapmış olduğu yatırımlarında her daim bu hassasiyeti korumak konusunda azami özen göstermiştir. Bu kapsamda;Firmanın Adıyaman Besni’deki fabrika yerleşkesine T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca yayınlanan Sıfır Atık Yönetmeliği çerçevesinde T.C. Adıyaman Valiliği tarafından Sıfır Atık Belgesi verilmiştir.

GESAN, GES Yatırımı ile İlgili 2022 yılı için belirlenmiş olan yeni elektrik tarife bedelleri ile sanayi faaliyetleri gösteren firmamızın ana kampüs içinde ve dışında bulunan 6 fabrika binasının (6 farklı aboneliğimizin) tamamında çatı tipi Güneş Enerji Santrali kurulumu ile elektrik tüketimimizin tamamının karşılanabilmesi ve fazla üretilen elektriğin dağıtım şirketi ile mahsuplaşma yöntemiyle gelir olarak kaydedilmesine ilişkin yatırım kararı alınmıştır. Bu doğrultuda ana kampüs içinde bulunan üçüncü fabrikamız için geçen yıl başlamış olan yatırım çalışmaları tamamlanmış ve bugün itibariyle 980 kW gücündeki Güneş Santrali Geçici Kabulüne müracaat edilmiştir. Bu fabrikamızdaki 2021 yılı toplam elektrik tüketim tutarı 1.736.742,00 TL gerçekleşmiş olup 2022 yılında kapasite artışı ve yeni tarife bedelleri ile elektrik tüketiminin yaklaşık 4.000.000,00 TL olması, yapılan bu yatırım ile beraber elektrik giderinin tamamen sıfırlanıp artı gelir elde edilmesi ve yatırımın 2 – 2,5 yıl içerisinde kendisini amorti etmesi beklenmektedir. Ayrıca, kendi fabrikalarımızda yapacağımız çatı tipi GES yatırımlarımızın örnek teşkil edeceği ve yeni yılda firmamızın aktif faaliyet gösterdiği elektrik santralleri kurulumunda önemli bir talep artışı olacağı öngörülmektedir.

OSTIM, Kat Karşılığı İnşaat ve Hasılat Paylaşım Projesi için Yapı Ruhsatı Alınması Hk. Bu açıklama, SPK’nın Özel Durumlar Tebliği (II-15.1) 23. Maddesi’nin 7. Fıkrası uyarınca yerine getirilmesi istenen özel durum açıklaması güncellemesi olarak yapılmaktadır. Şirket ile Ceceli Demir Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Emek Boru Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında imzalanan kat karşılığı ve hasılat paylaşımlı inşaat sözleşmesi kapsamında yapılacak olan inşaatların mimari proje çalışmaları tamamlandığı, ilgili Kurumlara incelenmek üzere sunulduğu, mimari projelerimizin olumlu değerlendirildiği daha önceki KAP açıklamalarımızda kamuoyuna duyurulmuştu. Sincan 2. ve 3. OSB’de yer alan 100516 Ada 33 Parsel üzerinde yapılacak olan fabrika binasının ruhsat işlemleri için gerekli işlemler tamamlanmış ve “yapı ruhsatı” alınmıştır. Yenimahalle İlçesinde yer alan 42798 Ada 7 Parselde bulunan arsada ruhsat işlemleri, (sözleşme gereği) yapı ruhsatı alınan fabrika binasının tamamlanması ve arsa üzerinde bulunan inşaatın yıkımı sonrası ruhsata bağlanacaktır.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu