Gündem

Piyasadan haberler

Denge Yatırım Holding, iştiraki Al Bawakir Konut’ta bulunan %50,01 payın satışı için anlaşmaya vardı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “İştirakimiz Al Bawakir Konut A.Ş.’nde bulunan %50.01 payımızın satışı konusundaki çalışmalar tamamlanmış, yapılan değerleme sonucunda çıkan şirket değeri dikkate alınarak 100.000,-TL. bedel üzerinden Kolot Konut İnşaat A.Ş. ile anlaşılmış ve devir işlemlerine başlanmıştır. “

Bayrak EBT Taban, yeni iş anlaşmaları/şirket satın alma işlemleri için yetki verdi. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “03.02.2022 tarihinde Şirket Merkezinde toplanan Yönetim Kurulumuzun 2022-04 sayılı kararına göre; 1-) Hammadde özü üreten yerel ve/veya uluslararası firmalar ile uzun dönemli anlaşmalar yapılması ve/veya şirket satın almaları yapılması, 2-) Ayakkabı taban kalıbı üretimi yapan yerel ve/veya uluslararası firmalar ile uzun dönemli anlaşmalar yapılması ve/veya şirket satın almaları yapılması, Konularında her türlü iş ve işlemlerin yapılması amacıyla Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Turgut BAYRAK’a yetki verilmesine karar verilmiştir.”

Acıselsan ile Petrol-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”Şirketimiz ile Petrol-İş sendikası arasında, 11.01.2022 tarihli KAP açıklaması ile başladığı duyurulan ve bugüne kadar devam eden görüşmeler anlaşma ile sonuçlanmış olup, 03.02.2022 (bugün) tarihi itibariyle 01.01.2022 – 31.12.2023 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi imzalanmıştır. “

Beşiktaş, Gedson Fernandes transferi için Portekiz ekibi Benfica’ya 6 milyon Euro bonservis bedeli ödeyecek. Siyah-beyazlı ekip, Fernandes transferiyle ilgili detayları Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bildirdi. Kulüpten yapılan açıklamada, “Profesyonel Futbolcu Gedson Carvalho Fernandes’in 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere transferi konusunda SL Benfica Kulübü ile anlaşmaya varılmıştır. SL Benfica Kulübü’ne 6.000.000 Avro transfer bedeli ödenecektir.Oyuncu ile 1 Temmuz 2022 tarihinden başlamak üzere dört yıl artı bir yıl opsiyonlu olacak şekilde anlaşmaya varılmıştır. Oyuncunun ileride başka bir kulübe kiralanması ya da satılması durumunda, elde edilecek gelir Kulübümüz ve SL Benfica Kulübü arasında 50% – 50 % olarak paylaşılacaktır” denildi.

İttifak Holding, bağlı ortaklığı İmaş Makina’nın devri işlemini iptal etti. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”Bağlı ortaklığımız İmaş Makina San.A.Ş. Yönetim Kurulu’nun 03.02.2022 tarihli toplantısında, Şirketimiz ile Noya Çelik San.ve Tic.A.Ş. arasında 01.11.2021 tarihinde yapılmış olan; İmaş Makina San.A.Ş. sermayesinde sahip olduğumuz 3.000.000 TL nominal değerli payların Noya Çelik San.ve Tic.A.Ş.’ye devri işleminden karşılıklı olarak vazgeçilmesi sebebiyle söz konusu devir işleminin iptal edilmesine ve ortaklık pay defteri kayıtlarının bu duruma göre yeniden düzenlenmesine karar verilmiş olup, İmaş Makina San.A.Ş.’nin 30.000.000 TL çıkarılmış sermayesinde Şirketimizin payı 24.805.980 adet pay karşılığı %82,69; Adese Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’nin payı 5.194.020 adet pay karşılığı %17,31 olarak gerçekleşmiştir.

Şişecam, cam ergitme fırınlarının yapımında kullanılan, soğuk onarım ve yeni yatırımların planlanan zamana uygun olarak hayata geçebilmesinde stratejik öneme sahip refrakter malzemesi alanında dünyanın önde gelen üreticilerinden İtalyan Refel firmasını satın alıyor.

Tetamat Gıda iştiraki Taze Kuru Net Gıda, İngiltere’de “Taze Kuru UK Ltd.” unvanlı şirket kurulmasına karar verdi. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”Şirketimizin 03.02.2022 tarihli yönetim kurulu kararı ile, Şirketimizin faaliyet gösterdiği alanlarda satış ve pazarlama yapmak üzere, sermayesinin tamamına iştirak ettiğimiz Taze Kuru Net Gıda Pazarlama A.Ş. tarafından 3.000- (Üçbin) İngiliz Sterlini sermayeli ingiltere’de “Taze Kuru UK Ltd.” unvanlı şirket kurulmasına karar verilmiştir. “

Borusan Mannesmann, “Israel Natural Gas Lines” firmasının düzenlemiş olduğu toplam 7,4 milyon Euro bedelli, spiral kaynaklı boru ihalesini kazandı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”Şirketimiz, “Israel Natural Gas Lines” firmasının düzenlemiş olduğu toplam 7.4 milyon Euro bedelli, spiral kaynaklı boru ihalesini kazanmıştır. Söz konusu borular, Gemlik fabrikasında üretilip 2022 yılı Temmuz ayı içerisinde ihracatı yapılarak sevk edilecektir.”

Mondi Olmuksan, Ar-Ge Merkezi Belgesinin iptal edilmesine ve şirketin 01/01/2022 tarihinden itibaren teşvik ve desteklerden yararlanmamasına karar verdi. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Şirketimizde gerçekleşecek organizasyon yapısı değişikliği sebebiyle, 2018 yılından itibaren faaliyetine devam eden Ar-Ge merkezimizde Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Denetim Yönetmeliği hükümleri uyarınca belirlenen sayıda tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeli istihdam edilmesi şartının Şirketimizce sağlanamayacağının öngörülmesi nedeniyle, 27.12.2021 tarihinde Ar-Ge Merkezi Belgemizin iptali talebiyle T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan başvuru sonucunda T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü’nün 31/01/2022 tarihli yazısı ile Ar-Ge Merkezi Belgemizin iptal edilmesine ve şirketimizin 01/01/2022 tarihinden itibaren teşvik ve desteklerden yararlanmamasına karar verilmiştir.”

Yeo Teknoloji bağlı ortaklığı Yeo Tehcnology, Azerbaycanda kurulu Iss Integrated Systems Solution şirketini devralmak için sözleşme imzaladı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “%100 bağlı ortaklığımız olan Yeo Tehcnology BV’nin 3 Şubat 2022 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, şirket ortaklarından Tolunay Yıldız’ın Azerbaycan Cumhuriyetinde %100 hissesine sahip olduğu 2013 yılında kurulmuş olan Iss Integrated Systems Solution şirketinin %99’unu nominal bedelle Yeo Tehcnology BV tarafından devralmasına karar verilmiş olup hisse devir sözleşmesi bugün (03.02.2022) imzalanmış ve tescil olmak üzere gerekli başvuru yapılmıştır. Iss Integrated Systems Solution devir işlemi Azerbaycan ‘da ve yakın coğrafyalarda iş geliştirme faaliyetlerinde bulunmak ve faaliyet alanlarımızda daha aktif şekilde yer almak hedefiyle gerçekleştirilmiştir.”

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu