Gündem

Piyasadan haberler

IHLAS… İstanbul İli, Avcılar İlçesi, Firuzköy Mahallesi 629 ada 1,2,8,9 sayılı parsellerde kayıtlı toplam 42.964 m2 yüzölçümlü arsa üzerinde konut ve işyerinden oluşan Bizimevler markalı inşaat projesi yapmak üzere hasılatın %35’i arsa sahibine ait olacak bir hasılat paylaşım sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu projenin yıl içerisinde başlayıp 40 ayda tamamlanması planlanmaktadır.

INFO, IYF, AKFGY… Sermaye artırımına aracılık edilen Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin 20 Ağustos ve 23 Ağustos 2021 tarihlerinde 2 işgünü süre ile Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada satışa sunulan ve rüçhan haklarının kullanılmasının ardından kalan 97.086,292 TL nominal değerli payların tamamının satışı bugün itibarıyla tamamlanmıştır.

SISE… Şirketin Çayırova Cam Sanayii A.Ş. ile devralma suretiyle birleşmesine ilişkin “Duyuru Metni” Sermaye Piyasası Kurulu’nun 19/08/2021 tarihli kararı ile onaylanmıştır Onaylanmış olan Duyuru Metni ektedir. https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/959783

ULKER… Operasyonel verimlilik ve entegrasyon çalışmaları kapsamında, Esenyurt fabrikasında üretimi yapılan kek işini, kek üretiminde kalite, verimlilik ve rekabet avantajını arttırma stratejisi dahilinde Gebze fabrikasında yer alan ve genişleme projeleri için ayrılan alana taşınmasına ve Esenyurt’taki binanın arsasıyla beraber satılmasına karar verilmiştir. Esenyurt fabrikasında çalışan personelimiz diğer üretim tesislerimizde istihdam edilecektir. Üretimin devamlılığı için taşınma işlemi 2021 yılı sonuna kadar yayılarak hayata geçirilecektir. Ülker Bisküvi, kek işini aynı kapasite ve büyüme hedefiyle sürdürecek, inovatif ürünleri, ihracatı, istihdamı, yatırımlarıyla hem paydaşlarına hem ülkesine değer katmaya devam edecektir.

 

YKSLN… 17.08.2021 tarihinde imalat sanayinde faaliyet gösteren özel bir şirketin (“Alıcı”) 40-55 Milyon TL tutarındaki çelik alım ihalesine teklif verildiği açıklanmıştı. Yine aynı açıklamada hedeflenen kar marjının altında oluşabilecek teklifler ile marjlarımızı aşağı çekecek bir rekabet ortamına girilmeyeceği tarafımızca beyan edilmişti. İlgili ihale kapsamında birinci turda Şirketin vermiş olduğu teklifin, verilen çok sayıda teklif arasından, ilk ikiye kalarak ikinci tura kalmaya hak kazandığı tarafımıza iletilmiştir. İkinci turda Şirketle birlikte ilk ikiye kalan firmalardan daha rekabetçi yeni bir teklif vermeleri talep edilmiştir. Bu kapsamda Şirket hedeflenen kar marjlarından kısmen feragat ederek ikinci teklifini daha rekabetçi olacak şekilde 20.08.2021 tarihinde yazılı olarak Alıcı’ya sunmuştur. İkinci tur tekliflerin değerlendirilmesi sonrasında; tarafımıza yapılan sözlü beyanda, Alıcı’nın daha rekabetçi üçüncü bir teklif istediği ve ardından karşılıklı eksiltme usulü bir tur daha yapabileceği ifade edilmiştir. Şirket ortaya çıkan bu gelişmeler kapsamında ilgili ihale sürecini devam ettirmeme ve verilen son teklifi değiştirmeme kararı aldığını Alıcı’ya sözlü olarak beyan etmiştir. 2021 yılının ilk yarısında %22,4 olarak gerçekleşen brüt kar marjı dikkate alındığında; Alıcı’nın taleplerinin Şirketçe kabul edilmesi halinde ilgili ihale kapsamında ortaya çıkacak potansiyel brüt kar marjının azami %5 olabileceği ve bu bağlamda Şirketin 2021 yılının ikinci yarısında marjlarının olumsuz etkileneceği dikkate alınarak ilgili ihale süreci Şirketin tek taraflı kararıyla Şirket açısından son bulmuştur. Şirket 2021 yılının birinci yarısında cirosunu %218 arttırarak satış gelirlerini 3,2 katına çıkarmıştır. Ve bunu yaparken brüt kar marjımızda bir eksilme olmadığı gibi dikkate değer bir artış söz konusu olmuştur. Şirketin kaynaklarının daha verimli ve daha karlı şekilde kullanılması adına bahsi geçen ihalenin kazanılmasının Şirket menfaatlerine olmadığı görüşünden yola çıkarak ilgili Alıcı’ya ek bir teklif verilmeyecektir. Bununla birlikte Şirketin 03.08.2021 tarihinde açıklamış olduğu ‘Finansal Sonuç Bülteni’nde yer alan; 2021 yılsonu muhtemel verilerimizde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. 17.08.2021 tarihindeki duyuruda Şirketin menfaatleri gereği ihale sonuçlanana kadar ticari sır kapsamında olması nedeniyle Alıcı’nın adı tarafımızca açıklanmamıştı. Gelinen bu noktada Alıcı’nın adının saklı tutulmasının gerekliliği ortadan kalktığı için bahsi geçen Alıcı Yılmaz Redüktör Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin unvanı tabloda açıkça beyan edilmiştir. https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/959878

 

 

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu