Gündem

Piyasalarda yön arayışı

Piyasalarda Yön Arayışı

ABD verilerinin ağırlığında geçen bir günü geride bıraktık. Bu noktada piyasa genel anlamda üç önemli dataya yoğunlaştı. Açıklanan bu verileri hatırlatarak piyasalar adına yorumlayalım; İlk olarak Nisan ayına ilişkin çekirdek dayanıklı mal siparişleri verisinin aylık bazda %1 artış kaydettiğini gördük. Bu durum ABD ekonomisinde iç talebin ikini çeyrekte de artarak devam ettiğini gösteriyor. Zaten çekirdek kişisel tüketim giderleri verisinin de %2.5 ile Mart ayına kıyasla önemli bir artış kaydetmesi bunun göstergelerinden birisi. Yılın ikinci çeyreğinde ABD ekonomisinin %10 civarında büyümesi bekleniyor. Dolayısıyla ikinci çeyrek verilerinin güçlü gelmeye devam edeceğini söyleyebiliriz. ABD öncü büyüme verisi değişiklik kaydetmeyerek Nisan ayında açıklanan %6.4 oranında gerçekleşti. Piyasa beklentilerini %6.5 seviyesine hafif ölçüde revize etmişti. Beklentiler doğrultusunda geldiğini kabul edebiliriz. Dolayısıyla açıklanan verinin etkisi nötr kaldı. Günün en önemli verisi ise haftalık işsizlik maaşı başvurularıydı. Datanın 425 bin olan beklentilerin altında 406 bin olarak açıklandığını takip ettik. Bu data ile işsizlik maaşı başvurularında düşüş üst üste dördüncü haftada da devam etmiş oldu ve son 14 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. İstihdam piyasasının gücünü haftalık olarak ölçmek için işsizlik maaşı başvuruları datası oldukça önemli bir konumda. Verinin oluşturduğu sinyal ise istihdamda güçlenmenin devam ettiği yönünde… Tabii tüm bu veriler eşliğinde ABD 10 yıllık tahvil getirisinin %1.60 üzerine atması da oldukça normal. Bu fiyatlama şimdilik hisse senedi piyasalarını bozmuyor. Yalnız gün içerisinde açıklanacak PCE verileri oyun değiştirici olabilir. ABD’de bugün açıklanacak kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi oldukça kritik bir veri. PCE datası FED’in favori göstergesi… Bu noktada özellikle çekirdek veriyi takip edeceğiz. Beklenti %2.9 seviyesinde yükseliş kaydedileceği yönünde. Beklenti üzeri veri risk alma iştahında keskin bir azalmayı tetikleyebilir. Bu riskin olduğunu hatırlatmakta fayda var.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

• Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Cuma günkü işlemlerde yükseldi.Bölge genelinde Japonya yüzde 2’ye varan kazanımlarla yükselişin başını çekti. Güney Kore Kospi ve Hang Seng Endeksleri de artış kaydetti. Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.16 arttı.

• ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Başkan Joe Biden’in 2022 mali yılı için bütçe planının ABD’nin borcunu yıllık GSYH’nin üzerine çıkaracağını, ancak borçlardaki bu artışın enflasyonist baskılara katkı yapmayacağını savundu.

• ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyondaki artışın geçici olacağını ancak bu yılın sonuna kadar sürebileceğini ifade etti.”Faiz oranları olağanüstü seviyede düşük” seviyede dedi

• New York Times gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre federal savcılar, mevcut ve eski Ukrayna hükümet yetkililerinin ABD’de Kasım 2020’de yapılan başkanlık seçimine kanunsuz müdahaleleri olup olmadığını soruşturuyorlar.

• Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, işgücü piyasasının hali hazırda pek çok kişinin öngördüğünden daha sıkı olduğunu savunarak Fed’in ekonomiye sağladığı desteği azaltması çağırısını tekrarladı.

• SPK, BMS Çelik Hasır, Oyak Yatırım, Ünlü Yatırım Holding ve Başkent Doğalgaz’ın halka arzlarına onay verdi.

• ABD’de Senato, Çin ile teknoloji alanında ABD’nin rekabet gücünü artırmak amacıyla hazırlanan yasama paketinin nihai oya sunulmasının yolunu açtı.

• Kansas City Fed, her yıl ev sahipliği yaptığı ve merkez bankacıları bir araya getiren Jackson Hole sempozyumunu bu yıl “yüz yüze” gerçekleştireceğini duyurdu. Sempozyum, koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl online olarak gerçekleştirilmişti.

• ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, ülkesinin Açık Semalar Anlaşması’na geri dönmeyeceğini Rusya’ya bildirdi.

• ABD Başkanı Joe Biden, yönetiminin terarik zincirlerinde yaşanan sorunların çözümüne yardım için adımlar atacağını söyledi. Başkan Biden, tedbirlerin “önümüzdeki günlerde” duyurulacağını vurguladı.

• AC Asia ex, Japan % 0,67 alıcılı

• S&P 500 % 0,31 alıcılı

• Euro Stoxx 50 % 0,30 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu