Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Geçen hafta endeks yukarı yönlü yükselişini sürdürdü ve bu hafta karışık seyretmektedir. Enflasyonist endişeler gölgesinde ve Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle artan enerji fiyatlarının baskısında ileri yönlü enflasyon beklentileri de yukarı yönlü olmaktadır. Hükümet tarafından baz etkisi sebebi ağırlıklı olarak ileri vade de enflasyonun yavaş yavaş yoluna girdiğine dair açıklamalar geldi. Geçen haftalarda enflasyon verileri açıklandı ve piyasa beklentileri piyasa beklentilerine paralel olarak yıllık bazda %61,14 aylık bazda ise %5,46 açıklandı.

 

 

USDTRY… Güne 14.59 TL seviyelerinde başlayan kur, Rusya Ukrayna savaşı ve enflasyonist bakıların gölgesinde yatay seyrini devam ettirmektedir. ABD enflasyonunu riski ve FED tarafındaki hızlı enflasyon artışı kaynaklı faiz artırım miktarının daha hızlı olabileceği önemli bir etken olarak piyasa konusudur. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi risk algısı olarak olumsuz bir etken olmaya devam etmektedir. Haftaiçi ABD enflasyonu beklentilere paralel olarak yıllık bazda %8.5, aylık bazda ise %1.2 olarak açıklandı.

 

 

EURTRY… Türk Lirası, savaş ve enflasyonist baskıların gölgesinde parite hafif pozitif hareket etmektedir. Sabah saatlerinde parite 15.92 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da pandemi endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. Geçen haftalarda Rusya’nın saldırılarına devam etmesi üzerine ABD+AB tarafında daha ağır yaptırımların yapılmasına karar verildi ve hayata geçirildi. Öte yandan doğalgaz koşunda AB, Mısır ile doğalgaz anlaşması yaparak Rusya tarafından yaşadığı sorunların bir nebze çözmeye çalışmaktadır. Almanya Enflasyonu aylık ve yıllık bazda beklentiler bazında gelerek aylık 2,5% yıllık ise %7,3 seviyesinde gerçekleşti.

 

 

XAUUSD… Rusya-Ukrayna savaşı sonrası artan jeopolitik gerilim altını yukarı taşımaya devam etmektedir. Buna Rusya’nın girişi ile ABD+AB tarafından ek yaptırımlar konusunda anlaşıldı ve hayata geçirildi. Global ekonominin toparlanamama riski artarken jeopolitik riskler desteği ile altını güçlendirmektedir.

 

 

GLDGR… Jeopolitik riskler gölgesinde ons altının yükselişi gram altınıda yukarı yönlü etkilemiştir. Savaş yönlü gidişat halen önemini korumaktadır. Sabah saatlerinde gram altın 927 TL seviyelerini görmektedir.

 

 

BRENT… AB tarafında savaş sebebi ile enerji krizi olarak yansıması Brent petrolü güçlendirmektedir. OPEC tarafından geçen haftalarda üretim artışı ve arz sorunlarını giderici açıklamaların ardından düşen petrol, gelen Rusya tarafından jeopolitik riskleri artıran haberleri tekrardan Brent Petrolü yukarı yönlü taşımaya devam etmektedir.

 

 

S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler ve arz kaynaklı son 40 yılın en yüksek enflasyonunu görmesi risk unsuru olarak önemini korumaktadır. Rusya Ukrayna savaşının etkileri jeopolitik bir risktir ve buna küresel tahvil satış dalgasının desteklemesi ile beraber FED’in hızlı faiz artırım endişesi endeksi aşağı yönlü hareketini baskılamaya devam ettirmektedir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu