Gündem

Risk iştahı genel olarak korunmasına karşın, vaka artışları dikkat çekiyor

Piyasa Gündemi

Yurt içinde aralık ayı TÜFE rakamı aylık bazda %13,58 oranında piyasadaki konsensüs beklentilerin üzerinde artış kaydederken, yıllık TÜFE %36,08 olarak gerçekleşti. Küresel risk iştahı genel olarak korunmasına karşın Omikron varyantına bağlı olarak dünya çapında vaka sayılarında artış eğilimi devam ediyor. ABD’de günlük vaka sayısı rekor kırarken, vaka artışları ve salgın kaynaklı gelişmeler piyasaların yakın takibinde yer almaya devam ediyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    18:00 ABD – ISM İmalat PMI Önem: Yüksek
•    18:00 ABD – İş İmkanları ve Personel Değişimi Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel hisse piyasaları yılın ilk işlem gününde pozitif bir seyir kaydederken, rekor seviyelere ulaşan vaka artışları ve vaka artışlarının yol açabileceği olası kısıtlamalar risk unsuru olarak takip ediliyor. Enflasyon verisinin takip edildiği günde BIST-100 Endeksi alıcılı bir seyir kaydederek günü %3,71 oranında 1.926,66 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkimken, Çin borsaları negatif ayrışıyor. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,09 – 13,25 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 13,17’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Endeks yılın ilk gününü sert bir yükselişle geride bırakırken, dünkü yorumumuzda bahsettiğimiz 22 günlük ve 50 günlük ortalamalar arasında yer alan kısa vadeli direnç seviyesi olarak tanımladığımız 1.923 seviyesinin hemen üzerinde kapandı. Endekste bugün 22 günlük ortalamanın bulunduğu 1.973 seviyesini takip edeceğiz. Bir süredir konsolide olan endekste konsolide kanalının üst bandını oluşturan bu ortalama geçilebilecek olur ise yükseliş yeni bir ivme daha kazanabilir ancak öncesinde güçlü direnç olarak çalışma ihtimali göz ardı edilmemeli. Bu nedenle haftanın geri kalanı için bu ortalama referans seviyemiz olacak. Bu ortalamaya yakın yerler alım yapmak için riskli iken bu ortalama üzerinde stratejiler yeniden alım yönlü kurgulanmalı. Aşağıda ise 1923 izlediğimiz ilk destek olacak.   

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu