Gündem

Risk iştahı ve piyasalarda toparlanma çabası devam ediyor

Piyasa Gündemi

Geçen haftaki Fed toplantısı sonrasında mart ayında 50 baz puan faiz artışına gidilebileceğine dair endişeler artış kaydederken, Fed üyelerinin son açıklamalarında 50 baz puanlık faiz artışını desteklememeleri küresel risk iştahının güç kazanmasına katkı sağlıyor. Fed’e ilişkin beklentiler ve ekonomik veri akışları fiyatlamalar üzerindeki etkisini sürdürmeye devam edecektir. Bu hafta önceki haftalara kıyasla piyasalarda toparlanma çabası öne çıkıyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    13:00 Euro Bölgesi – TÜFE Önem: Yüksek
•    16:15 ABD – ADP İstihdam Değişimi Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed üyelerinden gelen açıklamalarda 50 baz puan faiz artışına karşı söylemlerin yer alması risk iştahı ve hisse piyasalarını destekleyen bir gelişme oldu. Bu hafta ABD borsaları öncülüğünde küresel hisse piyasalarında toparlanmanın etkili olduğu görülüyor. Yurt dışındaki görünümün katkısıyla BIST-100 Endeksi dün günü %0,61 oranında yükselişle 2.015,43 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah karışık bir seyir izliyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,41 – 13,43 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,38’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün güne yükselişle başlayan BIST 100 gün içinde gelen satışlarla kazançlarının büyük bölümünü geri verdi. Günün son bölümünde gelen satışlara rağmen endeksin hafta başından beri takip ettiğimiz 2.010 seviyesi üzerinde kapanış yapması olumlu oldu. Endeksin 2.010 seviyesi üzerinde tutunabilmesi durumunda ilk direnç bölgesi olarak 2.050 – 2.065 aralığı takip edilebilir. Hafta içinde bu bölge aşılabilecek olursa yükseliş yeni bir ivme kazanabilir. Aşağıda ise 2.010 seviyesinin altına sarkılması yeniden satıcılı bir görünüme geçilmesine neden olarak 50 günlük ortalamanın da bulunduğu 1.965 civarına kadar bir gerileme getirebilir. Bu nedenle gün içi işlemlerde referans seviyemiz 2.010 olacaktır. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu