Spor

Spor Türlerine Göre Omuzu Etkileyebilecek Problemler

Sporda en çok yaralanmalara açık bölgelerden biri omuzdur. Omuz eklemi kolu gövdeye bağlayan, geniş hareket açıklığına sahip bir eklem türüdür. Omuz eklemini sabitleyen ve koruyan kaslar ve bağlar var. Omuz kasları kol hareketinin ortaya çıkmasından görevli kaslardır. Yaralanmalara açık olan bu kaslar en çok temaslı sporlarda zarar görebilmektedir. Bunun yanı sıra tek kişilik ya da rakiple karşılıklı oynanan oyunlarda da yaralanma olasılığı vardır. Teniste tenis raketleri kullanımı örneği bu anlamda büyük önem taşır.

Temas sporları omzun en çok zarar görebileceği spor türüdür. Bu sporlara basketbol, Amerikan futbolu, hentbol örnek olarak verilebilmektedir. Alınan darbeler sonucunda çıkık, buna bağlı olarak ligamentlerde yani omuz eklemi etrafında bulunan bağlarda oluşan hasar, kaslarda yırtık sonuçları görülebilmektedir. Temas sporları ile uğraşan sporcuların çoğu omuz kuşağı rehabilitasyonu almaktadır. Araştırmalar sonucunda ciddi yaralanmalar sayesinde omuzda bulunan kasların kol kemiğiyle yapışma noktalarında ciddi yırtıklar oluşabildiği gözlemlenmiştir. Yaralanmalar sonucunda kasların ağrılı yangısı gözlemlenen unsurlar arasındadır. Bu problemler yüzünden temas sporunu sakatlık sayesinde bırakmak zorunda kalan birçok sporcu bulunmaktadır.

Tenis gibi raket içerikli spor türlerinde yaralanmalar ve problemler temas sporlarındaki kadar fazla olmamakla beraber belli bir oranda görülmektedir. Bu spor türlerinde temastan dolayı oluşan darbelerden dolayı değil vücut biyomekaniğinin yanlış kullanımı ve ani zorlanmalar sonucunda problemlerin görülebildiği gözlemlenmiştir. Aşırı kullanım nedenler arasında bulunmaktadır. Vücut mekaniğinin yanlış kullanımı arasında; Wilson tenis raketleri seçimi, yanlış vuruşlar yer almaktadır. Tenis raketi el ve el bileği anatomisine özel seçilmediği sürece ya da raketin tutumu yanlış olması sebebiyle, omuz sıkışma sendromu denilen omuz hareketlerini sağlayan kaslar ile kemik yapı arasında oluşan daralma sebebiyle hareket kısıtlılığı ve ağrı oluşturan impigment görülme olasılığı artmaktadır.

Atıcılık gibi tek kişilik rekabet sporlarında da omuz problemleri görülmektedir. Atıcılık kuralları nedeniyle silah tek elle ve dirsek destek almadan atış yapılması gerekmektedir. Yanlış duruş, denge bozukluğu, ele alınan darbeler sayesinde omuz problemleri bu tür spor dallarında da görülmektedir. Bu sporda daha çok el bileği problemleri ve dirsek problemleriyle karşılaşılırsa da omuz problemleri de gözlemlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu