Gündem

TCMB kararı sonrasında yurt içinde volatilite artış kaydetti

Piyasa Gündemi

TCMB dünkü toplantısında piyasa beklentilerine paralel 100 baz puan faiz indirimine giderek politika faizini %16,0 seviyesinden %15,0 seviyesine çekti. TCMB’nin kararı sonrasında yurt içi piyasalarda volatilite önemli ölçüde artış kaydederken, kur cephesinde yukarı yönlü seyrin devam ettiği izlendi. Kurlardaki seyir yurt içinde yakından takip edilirken, küresel çapta enflasyon endişeleri gündemdeki yerini ve önemini korumaya devam ediyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Almanya – ÜFE Önem: Yüksek
•    12:00 Euro Bölgesi – Cari İşlemler Dengesi Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel çapta devam eden enflasyonist baskılar ve mevcut endişeler son dönemde hisse piyasaları ve risk iştahı üzerinde bir miktar baskı oluşturuyor. TCMB toplantısının takip edildiği günde BIST-100 Endeksi’nde volatilite yüksek seyrederken, kurdaki yükselişlere karşın BIST-100 Endeksi dün günü %1,75’lik yükselişle 1.736,88 puandan tamamladı. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 10,98 – 11,04 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 11,10’lu seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

TCMB’nin faiz kararı öncesinde dalgalı bir seyrin etkili olduğu BIST-100 Endeksi’nde faiz kararı sonrasında gün içi volatilite oldukça yüksek seyretti. Karar sonrasında kurdaki yukarı yönlü seyre rağmen gelen alımlarla zirvelerini yenileyen BIST-100 Endeksi günü %1,75 oranında yükselişle kapattı. Son zamanların en yüksek işlem hacminin gerçekleştiği endekste teknik indikatörlerde negatif uyuşmazlıklar görülmesine karşın pozitif fiyatlama eğilimi korunuyor. Yukarı yönlü hareketlerde ilk direnç seviyesi yeni tarihi zirvenin bulunduğu 1.759 olarak karşımıza çıkarken, bu seviye üzerinde 1.780 – 1.800 aralığı takip edilecektir. Düzeltme hareketlerinde ise 1.725 altında 1.698 ve referans noktası olarak izlediğimiz 1.670 seviyeleri destek konumunda bulunmaktadır. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu