Gündem

Yurt içinde gündeme ilişkin gelişmeler ve kur cephesindeki fiyatlamalar ön planda

Piyasa Gündemi

Küresel ölçüde ana gündem ABD’deki enflasyon beklentileri ve Fed’in bu konudaki duruşu olmaya devam ediyor. Dün de Fed’den Quarles’in açıklamaları takip edildi. Quarles, kendisinin ve Fed’in enflasyon baskılarının geçici olduğu görüşünde olduğunu ifade etti. Dün yurtdışında görece sakin bir tablo varken yurtiçince TL’de ve özelliklede Borsa İstanbul’da sert kayıplar dikkat çekti. Bu negatif ayrışmada iç siyasete yönelik piyasa söylentilerinin ve son dönemdeki teknik sıkışmanın etkili olduğunu düşünüyoruz.  

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
•    17:00 ABD – Fed Quarles’in Konuşması Önem: Orta
 

BIST-100 Güne Başlangıç

Dün günün ilk bölümünde sakin bir görünüm sergileyen endekste öğleden sonra sert satışlar görüldü. Dün açılışta görülen en yüksek seviye 1.458 olurken kapanış günün dip seviyesi olan 1.400’den gerçekleşti. Dün küresel ölçüde endekslerde sakin ancak karışık bir tablo vardı. Dün eneksin kapanış saatlerinde 8,47 üstündeki rakamları test eden spot kur bu sabah 08:50 itibariyle 8,4450 civarında bulunuyor. Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllıkları bu sabah dün endeks kapanış saatlerinde bulunan seviyelerine yakın hareket ediyor. ABD endekslerindeki dünkü sınırlı kayıpların ardından bu sabah vadelilerde sınırlı alımlar etkili. Asya piyasaları hafif alıcılı, Avrupa’da da açılışta sınırlı alımlar bekleniyor. Bu görünüm altında BIST 100’ün güne tepki alımları ile başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

Son haftalarda sürekli olarak test edilen ancak bir türlü üzerinde kapanış gerçekleştirilemeyen 1.462 seviyesinin aşılamaması teknik görünümü zayıflatan taraf oldu. Dün öğleden sonra gelen satışlarla önemli desteklerinin altına sarkılması teknik baskıyı da artırarak kayıpların derinleşmesine neden oldu. Bugün tepki alımlarının endeksi 1.415 üzerine taşıyıp taşımayacağını takip edeceğiz. Buranın üzerinde olacak saatlik kapanışlar endekste rahatlamaya neden olabilir. Endekste 1.415 üzerinde gün içinde kalıcılık sağlanabilirse yeniden 1.430 – 1.445 arasında dengelenme beklentisi oluşabilir. Endeksin herhangi bir sebeple dünkü en düşük seviye de olan kapanış rakamının altına sarkması teknik görünümün daha da bozulmasına neden olacaktır. 

Kaynak:Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu