Gündem

Yurt içinde ocak ayı enflasyon rakamları önemli olacak

Piyasa Gündemi

Gündemdeki jeopolitik riskler ve ABD’de zayıf gelen bilançolar risk iştahı üzerinde yeniden baskının artmasına neden oldu. Bugün İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın toplantıları ile küresel çapta açıklanacak hizmet PMI rakamları piyasaların yakın takibinde yer alacak. Yurt içinde ise ocak ayı TÜFE rakamı önemli olacak. Piyasadaki genel beklentiler TÜFE’nin aylık bazda %9,8 oranında artış kaydetmesi yönünde şekilleniyor. (Gedik Yatırım: %9,6)

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – TÜFE/ÜFE Önem: Yüksek
•    15:45 ECB Toplantısı ve Faiz Kararı Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Bu hafta küresel hisse piyasalarında toparlanma çabası ön plana çıkarken, gündemdeki risk başlıkları ve ABD’de zayıf gelen bilançoların etkisiyle bu sabah satış baskısı yeniden etkili oluyor. BIST-100 Endeksi dün yurt dışına kıyasla bir miktar negatif ayrışarak günü %0,65’lik kayıpla 2.002,24 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah satıcılı bir görünüm ortaya koyuyor. Özellikle Nasdaq vadelisindeki sert satışlar dikkat çekiyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,53 – 13,55 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:45 itibariyle 13,49’lu seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 dün sabahki pozitif görünümünü koruyamayarak günü düşüşle tamamladı. Bankacılık endeksindeki güçlü yükselişe karşın diğer ana endekslerde kayıplar sertleşti. Son günlerde yukarı yönlü başlangıçların ardından gelen satışlar teknik göstergelerde de zayıflığa neden oldu. Bugün açılışta açıklanacak enflasyon rakamları bir süre dalgalanma oluşturabilir. Dün 2.002 seviyesinden kapanan endekste bugün enflasyon rakamı sonrası referans olarak izleyeceğimiz rakam 2.010 olacak. Endeksin bu rakam üzerinde tutunup tutunamayacağına göre pozisyonların yönüne karar vermek gerektiğini düşünüyoruz. Endeksin 2.010 seviyesi üzerinde tutunabilmesi durumunda ilk direnç bölgesi olarak 2.050 – 2.065 aralığı takip edilebilir. Aşağıda ise 1.965 ilk güçlü destek.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu