Gündem

Yurt içinde TCMB toplantısı

Piyasa Gündemi

Fed’in agresif bir sıkılaşmaya gideceğine dair beklentiler gündemdeki yerini korurken, küresel çapta stagflasyon endişeleri daha ciddi bir tonda ifade ediliyor. Merkez bankalarının adımları ve küresel ekonomik görünüm risk iştahı üzerinde belirleyici olacaktır. Bugün TCMB’nin toplantısı takip edilecek olup, piyasadaki beklentiler ve Gedik Yatırım olarak bizim beklentimiz faiz oranlarında bir değişime gidilmeyeceği yönünde şekilleniyor. Ayrıca ECB toplantısı ve verilecek mesajlar da önemli olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    14:00 TCMB Faiz Kararı Önem: Yüksek
•    14:45 ECB Faiz Kararı Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel çaptaki ana risk başlıkları gündemdeki yerini ve önemini korurken, geçen haftadan bu yana satış baskısının artış kaydettiği küresel hisse piyasalarında dün dalgalı bir seyirle birlikte bir miktar toparlanma çabası etkili oldu. Son dönemde pozitif ayrışmanın kaydedildiği BIST-100 Endeksi ise dün günü %0,14 oranında sınırlı bir kayıpla 2.460,43 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 14,58 – 14,60 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:55 itibariyle 14,60’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Son haftalardaki pozitif ayrışma hikayesinden önceki gün başlayan uzaklaşma dün de devam etti. Buna karşın henüz endekste düzeltmenin başladığına dair güçlü bir işaret de alabilmiş değiliz. Bugün kısa vadeli yükselen trendimiz 2452’de iken orta vadeli takip ettiğimiz yükselen trend ise 2367’de bulunuyor. Pozisyonların vadesi ve beklenen marj göz önünde bulundurularak bu iki trendden biri yukarı yönlü pozisyonlar için stop seviyesi olarak izlenebilir. Hatırlanacak olursa dünkü yorumumuzda yeni alım için endeksin yükselen kanalın üst bandı olan 2.500 üzerine oturmasını beklemek gerektiğini düşündüğümüzü dile getirmiştik. Dün bu koşul gerçekleşmedi. Bugün bu seviyeyi 2.510 olarak takip edeceğiz. Buranın haftanın geri kalanında geçilememesi teknik olarak zayıflamaya işaret edecektir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu