Gündem

Yurtdışı güçlü

Apple’ın 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşması ve Tesla’nın üç aylık teslimatlarının tahminleri geçmesi ve bunun Çin’de üretimi hızlandırırken küresel çip kıtlığını ortadan kaldırdığı algısı, ABD hisse senetlerindeki yükselişin devamını sağladı. Yatırımcılar; bu son Covid varyantının ekonomik olarak zayıflatıcı olmayacağını, çok fazla kısıtlama ve kilitlenme gerekmeyeceğini, dördüncü çeyrekte ABD’den gelen olası pozitif kazanç rakamlarına odaklanıyor. ABD’nin canlanma koşulları ve hane gelirlerini artıracak çok sıkı bir işgücü piyasası gördüğüne inanıyor. Caixin/Markit İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Aralık’ta, Çin’deki fabrika faaliyeti, üretim artışları ve hafifleyen fiyat baskılarının etkisiyle 50.9’a yükseldi – Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesi. Caixin PMI’deki göreceli güç, Cuma günü yayınlanan ve Çin’in fabrika faaliyetinin arttığını gösteren resmi bir anketle örtüşüyor. Özel anketin gösterdiğine göre, fabrika üretimi bir yıl içinde en yüksek hızda arttı ve fiyat baskılarını hafifletti. Girdi fiyatları göstergesi Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Üreticiler üzerinde baskı oluşturan yükselen hammadde fiyatları, hükümetin arzı artırma ve fiyatları istikrara kavuşturma çabalarının ortasında son zamanlarda hafifledi. Asya borsaları, yaygın Omicron COVID-19 varyantının küresel ekonomik toparlanmayı frenleyebileceğine dair endişelere rağmen, Wall Street’in 2022 yılının ilk işlem gününde kaydettiği rekor zirvelerin ardından yükselişte. Gösterge ABD 10 yıllık getirileri altı haftanın en yüksek seviyesi %1,6384’e ulaştı, Dolar endeksi, yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın erken faiz artırımına girebilir düşüncesiyle Hazine getirilerindeki artışla desteklenerek %0,6 yükseldikten sonra sabit kaldı. Brent petrol %0,57 artışla varil başına yaklaşık 79,43$’a ve ABD ham petrolü de %0.34 artışla varil başına 76.34$’a yükseldi. Altın fiyatları, hisse senetlerindeki riske dayalı rallinin baskısıyla Pazartesi günü %1’den fazla düştükten sonra hafif toparlama da ve %0.14 artışla 1803.3$’dan işlem görüyor. Bugünün gündeminde ise; ABD’de ISM İmalat Sektörü PMI, Almanya’da 2021 Aralık ayı mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı, TCMB’den reel döviz kuru verileri ve “Aylık Fiyat Gelişmeleri” ile ilgili değerlendirmesini takip edeceğiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Çin’den gelen Aralık ayına ilişkin fabrika aktivitesi verisinin ardından karışık seyretti.

Çin’de Caixin/Markit imalat PMI Endeksi Aralık ayında yükselerek 50.9 seviyesinde gerçekleşti. Buna rağmen Çin ana karasında Şanghay Bileşik endeksi ve Shenzen endeksi geriledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı konuşmada, “Memurlarımızın maaş artış oranını yüzde 30,5’a çıkardık. Aile yardımları da çalışmayan eş için 521 lira, 6 yaşındaki küçük çocuklar 115 TL, 6 yaşından büyük çocuklar için 57 lira olarak güncellenmiştir. Emeklilerimizin maaşlarında ise genel olarak enflasyon oranı kadar artış zaten yapıyoruz. Buna ilave olarak düşük maaş alan emeklilerimizle ilgili yeni alt sınır belirledik. Artık hiçbir emeklimiz 2 bin 500 liranın altında maaş almayacak.” Dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan 4,5 yıl sonra ilk kez Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek-BBC Türkçe

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede stratejik mekanizmanın canlandırılması, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alındı

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkan Yardımcısı Uğur Dalbeler, çelik sektöründe hem hammadde, hem de enerji olarak girdinin büyük bir kısmının yurt dışına bağlı olduğunu, bu sebeple kurda bir dengenin sağlanmasının önemli olduğunu dile getirdi.-BloomberHT

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, küresel ekonomide belirsizliğinin ABD ve Avrupa’daki yüksek enflasyon ve artan Omicron vakalarının etkisiyle yükselmekte olduğunu söyledi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 12-15 yaş grubundaki çocuklara Covid-19’a karşı 3’üncü doz Pfizer/BioNTech’in aşısının uygulanmasına yönelik acil kullanım yetkisi verdi.

Daimler’in baş teknoloji yetkilisi Markus Schaefer, çip tedarikinde sıkıntının 2022 yılında, özellikle de yılın ilk yarısında devam etmesini beklediklerini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Fed Yönetim Kurulu’nda boş bulunan 3 üyelikten biri olan bankacılık gözetimdenetiminden sorumlu başkan yardımcılığı için Sarah Bloom Rashkin’i seçtiğini bu hafta açıklayacak-Axios

ABD’de Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Cumhuriyetçilerin uzlaşmaz tavırlarını sürdürmeleri halinde Demokratların yasaların çoğunun Senato’dan geçmesi için gereken 60 oy kuralını değiştirecek tasarıyı 17 Ocak öncesinde oylamaya sunacaklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Avusturya’nın başkenti Viyana’da devam eden nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakereleri çerçevesinde ABD ile yazılı görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Apple hisse senedi fiyatı Wall Street’te dün gerçekleşen işlemlerde 182,86 dolar seviyesine kadar yükseldi ve Apple piyasa değeri 3 trilyon dolar seviyesini gören ilk Amerikan şirketi oldu.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu