Gündem

Yurtdışında hafta bitti

Önce kutsal Perşembe ile Asya ağırlıklı piyasalar kapalıydı ardından bugünde Hayırlı Cuma ve ABD ve Avrupa piyasaları çoğunlukla kapalı. ABD endeksleri de haftanın son işlem gününde, tahvil faizlerinin yeniden tırmanmaya devam etmesi ve yatırımcıların karışık kazançlar ve ekonomik verilerle mücadele etmesiyle düşüşle kapandılar. ABD’de bilanço sezonunda bu sefer bazı endişeler var. Beklentiler toparlanma başladığından bu yana en düşük seviyede ve yatırımcıların önümüzdeki haftalarda şirketlerin kazançlarının nasıl şekilleneceğine yönelik tedirginlikleri var. Analistlerde , S&P 500’ün yıllık toplam kazanç artışını %6.3’lük bir artışla, yılın başında öngörülen %7.5’lik büyümeden daha az iyimser seviyede tutuyorlar. Federal Rezerv yetkililerinin daha şahin yorumlarının ABD’de daha hızlı politika sıkılaştırma beklentilerine destek vermesiyle dolardaki güçlenme devam ediyor. Euro, Nisan 2020’den bu yana görülmeyen bir seviye olan 1.0785 $’a düştükten sonra %0.14 gerileme ile 1.0812 $’dan işlem görmekte. Dolar endeksi, dün ulaştığı iki yılın en yüksek seviyesi olan 100.78’den geri dönerek %0.08 artışla 100.48’e yükseldi. New York Fed Başkanı Williams dün yaptığı açıklamada, önümüzdeki ay yarım puanlık bir faiz artışının “çok makul bir seçenek” olduğunu söyledi ki bu, daha da temkinli politika yapıcıların daha hızlı parasal sıkılaştırmaya hazır olduğunun bir başka işaretiydi. Diğer taraftan ise , Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, yaklaşık olarak aynı zamanlarda, ECB oranlarının ne zaman yükselmeye başlayacağına dair net bir zaman çerçevesi olmadığını söyledi ve merkez bankasının Avrupa’daki teşvik planını sona erdirmesinden haftalar hatta birkaç ay sonra olabileceğini de sözlerine ekledi.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Piyasadaki indirim beklentilerine rağmen Çin Merkez Bankası 1 yıllık kredi referans faiz oranını yüzde 2,85 seviyesinde sabit tuttu. Banka piyasaya ekstra likidite sunmaktan da kaçındı. Çin Merkez Bankası aşırı genişleme ile yeni bir borç dalgasının yükselmesini engellemek istedi. Çin kabinesinin Merkez Bankası’nın gerekirse zorunlu karşılık oranlarında indirimin de aralarında olduğu politika araçlarını kullanacaklarını açıklamasının ardından zorunlu karşılık oranlarında indirim beklentilerine yol açmıştı. Zorunlu karşılıklar son olarak geçen yıl Başbakan Li Keqiang’ın benzer açıklamalarının ardından Temmuz ve Aralık toplantılarında indirilmişti.

Philadelphia Fed Başkanı Patrik Harker, Fed’in aşırı yüksek enflasyonu aşağı getirmek için faiz oranlarını artırmaya ihtiyacı olduğunu, ancak faiz artırımının çok hızlı veya agresif olmaması gerektiğini söyledi, Enflasyonun bu yıl gerilemeye başlayacağını da öngören Harker, 2022 sonunda enflasyonun yüzde 4 civarına ve gelecek 2 yılda Fed’in yüzde 2 hedefine düşmesini beklediğini de belirtti. Harker, Fed’in bilançosunu küçültmeye yakın zamanda başlaması ve bunu bir otomatik pilota bağlaması gerektiğini de savundu.

G20’ye ev sahipliği yapan Endonezya tarafından yapılan açıklamada, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov’un önümüzdeki hafta yapılacak G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısına çevrimiçi olarak katılacağı aktarıldı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın tüm ülkeler için ekonomik beklentileri zayıflattığı uyarısında bulundu. Georgieva, yüksek enflasyonu “küresel ekonomiye yönelik açık bir tehdit” olarak niteledi, Afrika ve Ortadoğu için gıda krizi uyarısında bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İhracata dönük yatırımlara yerli makine kullanımı, kısmi yurt dışı finansmanı ve bölgesel teşviklere ilave olarak yıllık yüzde 9’a varan faiz oranı ile Türk Lirası cinsinden uzun vadeli finansman imkanı getiriyoruz. Benzer bir uygulamayı turizm sektöründe de hayata geçirerek döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yüzde 9’a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk Lirası finansmanı sağlıyoruz” dedi.

PASHA Bank, nisan ayı itibarıyla Türkiye’de konut sahibi olmak isteyen Azerbaycanlılara konut kredisi vermeye başlayacak

ATLAS-Atlas Menkul Kıymetler YO 2022 yılı 3 aylık konsolide olmayan net dönem karı 5.748.274 TL (Önceki -318.565 TL )

MTRYO-Metro Yatırım Ortaklığı 2022 yılı 3 aylık konsolide olmayan net dönem karı 5.646.452 TL (Önceki -2.013.039 TL )

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu