Gündem

Yatay hareketler

Ukrayna’daki savaşı ve potansiyel olarak daha agresif bir FED’in gelecek ayki toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımının %88.9 ihtimalini görüyorlar- nasıl bir yumuşak iniş yapacağının bilinmezliğinde gerilerken , Louis Federal Rezerv Başkanı Bullard, ABD merkez bankasının kısa vadeli politika faizinin bu yılın sonunda %3,5’e ulaşması gerektiğini söylerken ki- işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta düştüğünü, ikinci çeyreğe doğru işgücü piyasası koşullarının daha da sıkılaşmasının enflasyonun yüksek kalmasına katkıda bulunabileceğini gördük – Pfizer ve Tesla’ya gelen alımlarla ABD endeksleri pozitif bölgeye geçti. Dolar endeksi, Mayıs 2020’den bu yana en iyi seviyesi olan 99.904’e yükseldi ki – Piyasalar ikinci çeyrekte çok daha agresif bir FED fikrine karar verdikçe, dolar endeksindeki son kazançlar ayın geri kalanında oldukça sürdürülebilir görülmekte. Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik yeni kömür yasağının yürürlüğe girmesiyle birlikte, Rusya’ya yönelik yeni Batı yaptırımlarından zarar gören euro, son bir ayın en düşük seviyesi 1.0856$’a düştü. Euro bölgesine Rusya’nın enerji ihracatı, EUR/USD’de daha fazla düşüşün muhtemel olduğunu gösteriyor. Petrol fiyatları da düşüşte. Ana etmen ise; Ülkelerin acil durum stoklarından satışı 240 milyon varile çıkarmayı planladıkları ve bu durumun Rusya’dan gelen arzın azalmasına ilişkin endişeleri dengelemesi. Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,6 düşüşle varil başına 100.03 dolara, ABD WTI ham petrol vadeli işlemleri de %0.4 kayıpla varil başına 95.67$’a geriledi. Tahvillerin düşmesi ve doların bir aydaki en iyi haftasını geçirmesinin etkileri ve agresif küresel faiz artışları beklentileri MSCI’nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerinin en geniş endeksinin yatay, Japon Nikkei nin %0.2 düşüşte, ABD gösterge 10 yıllık Hazine getirisi yatayda.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Sermaye Piyasası Kurulu(SPK), A1 Portföy Yönetimi’nin iki şemsiye fonunun kuruluşuna izin verdi. SPK haftalık bülteninde yer alan karara göre, A1 Portföy Yönetimi A.Ş. Para Piyasası Şemsiye Fonu ve A1 Portföy Yönetimi A.Ş. Serbest Şemsiye Fon’un kuruluşu onaylandı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Rusya’ya karşı beşinci tur yaptırımlar için bugün ya da yarın anlaşmaya varılabileceğini açıkladı. Borrell, petrol ambargosunun da pazartesi ele alınacağını belirtti.

Polonya parlamentosu, Ukrayna saldırısında Rusya’yı destekleyen kişi ve kuruluşların varlıklarının dondurulmasını içeren yasayı kabul etti. Rusya saldırısını destekleyen sembollerin kullanımı dahil her türlü propaganda faaliyetini suç sayan yasa, Rusya’dan kömür ithalatına da yasak getiriyor. Yıllık 50 milyon ton kömür ihtiyacının 8 milyonunu Rusya’dan karşılayan Polonya, söz konusu yasakla birlikte oluşacak kömür açığını Avustralya, Güney Afrika ve Kanada’dan karşılamayı planlıyor.

Hindistan Merkez Bankası(RBI), beklendiği gibi gösterge faiz oranında bir değişikliğe gitmedi. RBI’dan yapılan açıklamaya göre, repo faiz oranı yüzde 4,00 olarak kaldı. Hindistan Merkez Bankası(RBI), 2021-2022 mali yılı için büyüme beklentisini aşağı çekerken, enflasyon beklentisini yükseltti. RBI’dan yapılan açıklamaya göre, söz konusu dönem için büyüme beklentisi yüzde 7,8’den yüzde 7,2’ye çekildi. RBI, enflasyon beklentisini ise yüzde 4,5’ten yüzde 5,7’ye yükseltti.

Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğde değişiklik yapıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının konu ile ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 21/12/2021 tarihli ve 31696 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/14)’in 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirildi. “(1) Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 ile 31/3/2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.

Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Kanun hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kurumlar Vergisi Kanunu’nda yapılan değişiklikle, yatırım fonlarından elde edilen kar paylarına ilave olarak katılma paylarının fona iadesi suretiyle elde edilen kazançlar istisna kapsamına alınacak. Bu payların dönem sonu değerlenmesinden kazanç oluşması halinde ise bu kazançlar da istisna olarak değerlendirilecek. Gayrimenkul yatırım fonları veya ortaklıklarının kazançları kurumlar vergisinden istisna edilecek. Altyapı yatırım ve hizmetlerinden oluşan portföyü işletecek gayrimenkul yatırım ortaklıklarına yönelik olarak istisna uygulamasının mevcut halinde, sadece iki yıldan uzun süreyle elde tutulan iştirak hisseleri ile aynı süreyle sahip oldukları kurucu senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışından doğan kazançların yüzde 75’lik kısmı kurumlar vergisinden istisna olacak. Finans sektöründe faaliyette bulunan bazı kurumlar için kurumlar vergisi oranı yüzde 25’e çıkarılacak

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu